Zakupoholizm a świadome kupowanie

Niejedna dziewczyna zmagająca się z problemem zakupoholizmu zastanawia się jak przestać kupować. Specjaliści od uzależnień radzą przede wszystkim zastanowić się nad tym, dlaczego kupujemy. Jest to bardzo ważne pytanie.

Dlaczego kupujesz?

Nie trzeba jednak od razu udawać się do prywatnego ośrodka terapii uzależnień, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie. Wystarczy wygenerować dla siebie kilka minut w ciągu dnia, aby mieć czas na zastanowienie się nad tym, co kieruje naszym zachowaniem. Warto dodać, że przyczyną wpadania w różne nałogi jest właśnie brak czasu dla siebie, brak czasu na medytacje, na poznanie siebie. Na polubienie siebie.

Specjaliści od leczenia uzależnień zauważają, że często przyczyną wpadania w nałogi, w tym wpadania w nałóg zakupoholizmu, są problemy emocjonalne i słaba akceptacja, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń w relacjach z innymi ludźmi. A im częściej króluje nasze życie osobiste i emocjonalne, tym częściej wpadamy w nałogi.

Jeśli więc zastanowimy się nad swoim zachowaniem i poznamy przyczynę nadmiernego kupowania, będziemy mieli szansę wyeliminowania problemu. Np. przyczyną uzależnienia od zakupów może być stres albo wpływ Faceboka, Instagrama czy innych social mediów.

Dlaczego chcesz nie kupować?

Jeśli już zadajemy sobie pytania to warto zastanowić się nad inną sprawą, czyli nad tym dlaczego chcemy wyrwać się z nałogu kupowania. Jeśli będziemy znali przyczyny dla której chcemy być zdrowi, będzie nam łatwiej zmobilizować się do tego, aby pracować nad sobą, by osiągnąć cel. Co ciekawe, współcześni ludzie bardzo często rezygnują z nadmiernego kupowania różnych rzeczy w celu dbania o środowisko.

Czy jest Ci to potrzebne?

Specjaliści od zakupoholizmu radzą, aby zastanowić się też nad tym, czy to co kupuję jest mi potrzebne. Często bowiem kupujemy rzeczy, z których nie korzystamy. Powodem takiego zachowania jest to, że istotny jest dla nas sam proces kupowania. Do najczęstszych zbędnych rzeczy należą słodycze. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że rzeczy zbędne, będące tylko atrakcyjnym dodatkiem, umieszczane są przy kasie w supermarketach. Znajdziemy tam lizaki i batoniki lub kolorowe gazety albo jakieś kosmetyki po przecenie.

Świadome kupowanie

Specjaliści od terapii uzależnień zalecają też robić zakupy w oparciu o wcześniej sporządzono listę niezbędnych produktów. Pomocne jest też zainteresowanie się literaturą dotyczącą świadomego kupowania. Warto też przeczytać książki na temat sztuczek marketingowych stosowanych przez specjalistów od reklamy. Takie książki wspaniale uodparniają na wpływ mediów na nasze zachowanie.

Hormony szczęścia

Jak już to zostało napisane, ważny jest sam proces kupowania. Ważne jest też samo uzależnienie i kompulsywność kupowania. Kiedy zdamy sobie z tego sprawę, może się okazać, że nieistotna jest dla ciebie nowa sukienka, ale to, jakie emocje wywołuje w tobie kupowanie. Przyczyną pójścia na zakupy może być więc chęć uruchomienia w mózgu ośrodka nagrody, wyzwalającego endorfiny, czyli hormony szczęścia. Warto wówczas uświadomić sobie, że owe hormony szczęścia można wyzwolić w alternatywny sposób, np. biorąc długą kąpiel.

Terapia uzależnień

Jeśli z kolei wydaje Ci się, że nie jesteś w stanie zapanować nad kupowaniem, warto zwrócić się do prywatnego ośrodka terapii uzależnień. Dostaniesz tutaj fachową pomoc, Weźmiesz udział w specjalistycznej terapii uzależnień, np.w terapii behawioralno-poznawczej. Jeśli nie masz możliwości udania się do prywatnego ośrodka terapii uzależnień, zapisz się d terapeuty. Istnieją też grupy terapeutyczne, w których znajdziesz osoby zmagające się z podobnymi problemami. I tak jak są grupy anonimowych alkoholików, tak są również grupy anonimowych dłużników anonimowych klientów oraz anonimowych kupujących. Grupy te mają program to terapeutyczny oparty na programie 12 kroków AA. W grupie terapeutycznej uświadomisz sobie że nie jesteś sama ze swoim problemem i nie jesteś dziwna.

+48 735 469 430 Niższa cena terapii