Zakupoholizm – nie ważne, że kupisz, ale że kupujesz

W kierunku zakupoholizmu często gnają nas niezaspokojone potrzeby. Wręcz może to być głód – głód miłości czy też głód uznania ze strony innych osób. Ale może to być też głód nienasycenia ciała. Kupując sukienki albo buty możemy próbować zaspokoić to pragnienie…

Apetyt rośnie w miarę jedzenia…

Jednak w odróżnieniu od naturalnego głodu, pragnienie kompulsywne nigdy nie jest zaspokojone. Czyli kupujemy np. setną sukienkę abo czterdziestą parę spodni i im więcej kupujemy tym bardziej jesteśmy niezaspokojeni. Co ciekawe, z zakupoholizmem często jest tak, że kupujemy coś systematycznie, czyli jeśli raz kupiliśmy buty to wzrasta ochota na kupienie kilku kolejnych par. Jeśli kupiliśmy letnią sukienkę, czujemy wewnętrzny przymus skuszenia się na kolejne dwie. Z czasem działanie zakupoholika zaczyna być wręcz absurdalne. Bo przecież po co komu dwieście par balerinek. To co, że pięknych, ale przecież która kobieta będzie miała okazję wszystkie te pary butów założyć. Ośrodki zamknięte leczenia uzależnień pełne są osób, które nie dostrzegają jednak absurdalności tej sytuacji.

Gdzie jest problem? – ośrodki zamknięte leczenia uzależnień dla kobiet

Sytuacja ta jest jednak tylko z pozoru absurdalna, bo przecież każde działanie ma swoją przyczynę. Dana osoba może za pomocą zakupów chcieć ukoić jakiś głęboko ukryty żal, nie zdaje sobie sprawy z tego, skąd ten żal się wziął. Leczenie uzależnień polega oczywiście na zlokalizowaniu ukrytego problemu. Specjaliści od terapii uzależnień zauważają, że problemem zakupoholików jest najczęściej brak akceptacji samego siebie. Z brakiem akceptacji zmagają się szczególnie kobiety.

Dlatego na całym świecie powstają specjalistyczne ośrodki zamknięte leczenia uzależnień dedykowane właśnie kobietom. Niejedna kobieta kupując sobie kolejną apaszkę albo nową bluzkę podświadomie próbuje zaspokoić swoją potrzebę bycia akceptowaną. Niejedna dziewczyna myśli sobie, że ta właśnie sukienka pozwolili jej poczuć się wyjątkowo. Wręcz możemy mieć wrażenie, że ten a nie inny ciuch może odmienić nasze życie. Zakupy nabierają tutaj mocy symbolicznej i nasiąkają emocjami. Są swego rodzaju rytuałem, który pomaga nam oswoić obcą rzeczywistość, zainicjować jakąś zmianę, poczuć, że zaczynamy nowe życie. Życie, w którym będziemy czuły się lepiej. W którym będziemy piękniejsze i wyjątkowe.

Zakupy – miłość?

Geneza zakupoholizmu może leżeć także w niezaspokojonej miłości. Są kulturoznawcy którzy uważają, że zakupy rekompensują nam miłość. Znakomicie można to zauważyć w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Kupujemy wówczas bardzo dużo prezentów. Już w październiku a nawet latem zaczynamy kupować prezenty, a szczyt zaczyna się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Kupowaniu prezentów gwiazdkowych towarzyszą bardzo gorące emocje.

Kupujemy te prezenty z nadzieją, że ofiarujemy je bliskim, których kochamy. Wyrażać uczucia za pomocą prezentów mogą chcieć szczególnie te osoby, które nie potrafią w inny sposób wyrazić miłości. Ośrodki zamknięte leczenia uzależnień uczą bezpośredniego wyrażania emocji.

Dla zakupoholików ważne są nie tylko same zakupy ale i cała otoczka. Nawet uśmiech ekspedientki. Wiadomo przecież, że ekspedienci wydają się być bardziej uprzejmi dla tych, którzy operują większą ilością kart kredytowych. Chodząc na zakupy często poszukujemy po prostu szczęścia. Konkretnie to chodzi o endorfiny, które wyzwalają się na zakupach. Warto też dodać że zakupoholik nie jest uzależniony od kupowanych produktów ale od samej czynności kupowania. Jednak najczęściej nie zdaje on sobie po prostu z tego sprawy.

Ośrodki zamknięte leczenia uzależnień pomagają zakupoholikom uświadomić sobie, gdzie leży problem. Otóż leży on w potrzebie powtarzania samej czynności. Dodajmy też, że zakupy online niosą ze sobą takie niebezpieczeństwo, że osoba uzależniona od zdalnych zakupów może za pośrednictwem internetu kupować cały dzień, godzinami porównując ze sobą różne rodzaje torebek. Jednak najbardziej intrygujący jest sam moment zakupu, kiedy to w naszym mózgu aktywuje się Układ Nagrody i wydzielają się neuroprzekaźniki, takie jak na przykład dopamina i serotonina.

+48 735 469 430 Niższa cena terapii