Program ośrodka

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi: uzależnienia

Czy program działa?

– Po raz pierwszy zastosowano go w zamkniętym lecznictwie odwykowym w USA w stanie Minnesota w 1940 roku. Tak powstał model „Minnesota”, obecnie stosowany w wielu krajach. W Polsce elementy modelu Minnesota zaczął wprowadzać jako pierwszy, kierowany przez dr med. Bohdana Woronowicza, Oddział Odwykowy, a później Ośrodek Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W oparciu właśnie o ten program( w mniejszym lub większym stopniu) zostały stworzone wszystkie stosowane do tej pory terapie uzależnień. Jak wskazuje raport z 2013 roku ”National Survey of Substance Abuse Treatment Service w USA, model programu 12 kroków AA jest wykorzystywany aż w 74% ośrodków odwykowych w USA. Badania pokazują że aż 67% osób zdrowiejących w oparciu o ten program zachowuje trzezwość przynajmniej przez kolejne 16 lat, podczas gdy w oparciu o samą terapię zaledwie 25%. Do tej pory nauka nie znalazła bardziej efektywnej metody walki z uzależnieniem. Tą metodę rekomendują również największe autorytety polskiego lecznictwa odwykowego, jak prof. Bohdan Woronowicz,śp. Wiktor Osiatyński,czy doktor psychologii Ewa Woydyłło.

„..pracując w swoim centrum, zauważyłem że łączenie programu AA z terapią , daje o wiele lepsze i stabilniejsze efekty w leczeniu uzależnień..” (cyt. prof. B. Woronowicz)

Co ze sobą zabrać ?

  1. piżama, bielizna, dres, obuwie sportowe, pantofle, wygodna odzież
  2. ręczniki, przybory higieniczne i kosmetyki
  3. zeszyt min 60 kartek., długopis, zakreślacz
  4. w przypadku brania leków- na cały czas pobytu, wraz z zaleceniami dawki stosowania wystawionymi przez lekarza (obowiązek poinformowania lekarza ośrodka o braniu leków, oddania ich w depozyt oraz dawkowania pod kontrolą personelu)
  5. papierosy w wypadku palenia (istnieje możliwość zakupienia na miejscu)
  6. można przywieźć art spożywcze jednak tylko oryginalnie zapakowane i w rozsądnych ilościach, prosimy nie przywozić suplementów diety, witamin, energetyków, środków przeczyszczających czy odwadniających
  7. prosimy nie przywozić narzędzi ostrych, płynów do płukania ust na bazie alkoholu, perfum, syropów na bazie alkoholu, gier hazardowych i kart do gry
  8. prosimy nie przywozić swoich laptopów, książek, pozycji typu czasopisma dla kobiet, magazyny czy nowele, z uwagi na intensywność zajęć i konieczność skupienia się na procesie terapeutycznym

Jak długo trwa pobyt?

-Sugerowany 7 tygodniowy program pogłębiony, 7 tygodniowy specjalistyczny program dla Seniorek (60+), podstawowy pobyt dla uzależnionych kobiet 4 tygodnie (przy spełnieniu warunków, patrz oferta ośrodka / terapia podstawowa), oraz 21 dniowy program nawrotowy dla absolwentek Ośrodka. Istnieje też możliwość przedłużenia pobytu. Każdorazowo wymagane jest wskazanie badania alkomatem 0,0 promila, odbyta detoksykacja lub tygodniowa abstynencja. Terapeuta kwalifikuje pacjentkę do rodzaju i długości kontraktu terapeutycznego.

Co nas wyróżnia ?

– Nie jesteśmy tylko terapią. Uczymy i dajemy wsparcie poprzez tworzenie środowiska wzajemnej pomocy i wymiany doświadczeń pomiędzy kobietami zmagającymi się z uzależnieniem oraz tymi żyjących już w trzeźwości.

Co po wyjściu z ośrodka?

– Po zakończonym pobycie zapewnimy kontakt w Twoim miejscu zamieszkania lub możliwie najbliższym z osobą która udzieli Ci wsparcia w początkowym okresie. Otrzymasz też wykaz meetingów AA, oraz zalecenia „na wyjście”. Nasze pacjentki mogą również bezterminowo uczestniczyć w meetingach i imprezach organizowanych przez ośrodek, maja możliwość uzyskania indywidualnych porad i uczestnictwa w warsztatach.

Czy moja anonimowość jest bezpieczna?

– Całkowicie! W ośrodku obowiązuje pełna dyskrecja i ochrona danych osobowych. Zwracamy się do siebie po imieniu, nawet personel zna pacjentki tyko z imienia. 

Czy otrzymam zwolnienie lekarskie L4?

– Tak, na wniosek pacjentki wystawiamy zwolnienie lekarskie. Zwolnienie wystawia lekarz psychiatra lub internista. Na zwolnieniu nie ma danych ośrodka terapii uzależnień.

Czy rodziny znajdą tu pomoc?

– Tak, nasz program rodzinny jest dostępny dla każdego członka rodziny. Obejmuje warsztaty i indywidualne konsultacje z terapeutą. Wymaga wcześniejszej rejestracji.

Czy potrzebne jest skierowanie lekarskie?

– Nie, wystarczy ustalić termin rozpoczęcia terapii telefonicznie. Aby zarezerwować termin należy wpłacić bezzwrotną zaliczkę w wysokości 10% ceny rezerwowanej usługi.

Czy rodzina może mnie odwiedzić?

– Tak. Wizyty rodzin odbywają się w niedzielę w godzinach od 10:00 do 17:00.

Czy można zabrać telefon?

– Tak, korzystanie w tylko wyznaczonym czasie wolnym.

Czy można zabrać laptopa?

– Nie, istnieje możliwość korzystania w wyznaczonym czasie z komputera w ośrodku.

Czy jest dostępna pralnia?

– Tak, zapewniamy tez detergenty.

Jak uzyskać dofinansowanie leczenia ?

– Każda kobieta gotowa przyjąć pomoc w walce z uzależnieniem może starać się o dofinansowanie swojego leczenia poprzez Fundację na Rzecz Pomocy Kobietom. Wystarczy wypełnić formularz dofinansowania. Zgłoszenia rozpatrywane są indywidualnie. 

Czy można zabrać alkohol lub inne środki odurzające?

– Kategorycznie nie! Skutkuje to natychmiastowym wydaleniem z ośrodka bez zwrotu poniesionych kosztów.

Formularz dofinansowania
Medical Finance Group