Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi: uzależnienia
Czy program działa?
– Po raz pierwszy zastosowano go w zamkniętym lecznictwie odwykowym w USA w stanie Minnesota w 1940 roku. Tak powstał model „Minnesota”, obecnie stosowany w wielu krajach. W Polsce elementy modelu Minnesota zaczął wprowadzać jako pierwszy, kierowany przez dr med. Bohdana Woronowicza, Oddział Odwykowy, a później Ośrodek Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W oparciu właśnie o ten program( w mniejszym lub większym stopniu) zostały stworzone wszystkie stosowane do tej pory terapie uzależnień. Jak wskazuje raport z 2013 roku ”National Survey of Substance Abuse Treatment Service w USA, model programu 12 kroków AA jest wykorzystywany aż w 74% ośrodków odwykowych w USA. Badania pokazują że aż 67% osób zdrowiejących w oparciu o ten program zachowuje trzezwość przynajmniej przez kolejne 16 lat, podczas gdy w oparciu o samą terapię zaledwie 25%. Do tej pory nauka nie znalazła bardziej efektywnej metody walki z uzależnieniem. Tą metodę rekomendują również największe autorytety polskiego lecznictwa odwykowego, jak prof. Bohdan Woronowicz,śp. Wiktor Osiatyński,czy doktor psychologii Ewa Woydyłło.
„..pracując w swoim centrum, zauważyłem że łączenie programu AA z terapią , daje o wiele lepsze i stabilniejsze efekty w leczeniu uzależnień..” (cyt. prof. B. Woronowicz)
Co ze sobą zabrać ?
- piżama, bielizna, dres, obuwie sportowe, pantofle, wygodna odzież
- ręczniki, przybory higieniczne i kosmetyki
- zeszyt min 60 kartek., długopis, zakreślacz
- w przypadku brania leków- na cały czas pobytu, wraz z zaleceniami dawki stosowania wystawionymi przez lekarza (obowiązek poinformowania lekarza ośrodka o braniu leków, oddania ich w depozyt oraz dawkowania pod kontrolą personelu)
- papierosy w wypadku palenia (istnieje możliwość zakupienia na miejscu)
- można przywieźć art spożywcze jednak tylko oryginalnie zapakowane i w rozsądnych ilościach, prosimy nie przywozić suplementów diety, witamin, energetyków, środków przeczyszczających czy odwadniających
- prosimy nie przywozić narzędzi ostrych, płynów do płukania ust na bazie alkoholu, perfum, syropów na bazie alkoholu, gier hazardowych i kart do gry
- prosimy nie przywozić swoich książek, pozycji typu czasopisma dla kobiet, magazyny czy nowele, z uwagi na intensywność zajęć i konieczność skupienia się na procesie terapeutycznym
Jak długo trwa pobyt?
– podstawowy pobyt dla uzależnionych kobiet to min 4 tygodnie. Sugerowany 7 tygodniowy program pogłębiony, 7 tygodniowy specjalistyczny program dla Seniorek (60+) oraz 21 dniowy program nawrotowy dla absolwentek Ośrodka. Istnieje też możliwość przedłużenia pobytu.
Co nas wyróżnia ?
– Nie jesteśmy tylko terapią. Uczymy i dajemy wsparcie poprzez tworzenie środowiska wzajemnej pomocy i wymiany doświadczeń pomiędzy kobietami zmagającymi się z uzależnieniem oraz tymi żyjących już w trzeźwości.
Co po wyjściu z ośrodka?
– Po zakończonym pobycie zapewnimy kontakt w Twoim miejscu zamieszkania lub możliwie najbliższym z osobą która udzieli Ci wsparcia w początkowym okresie. Otrzymasz też wykaz meetingów AA, oraz zalecenia „na wyjście”. Nasze pacjentki mogą również bezterminowo uczestniczyć w meetingach i imprezach organizowanych przez ośrodek, maja możliwość uzyskania indywidualnych porad i uczestnictwa w warsztatach.
Czy moja anonimowość jest bezpieczna?
– Całkowicie! W ośrodku obowiązuje pełna dyskrecja i ochrona danych osobowych. Zwracamy się do siebie po imieniu, nawet personel zna pacjentki tyko z imienia.
Czy otrzymam zwolnienie lekarskie L4?
– Tak, na wniosek pacjentki wystawiamy zwolnienie lekarskie. Zwolnienie wystawia lekarz psychiatra lub internista. Na zwolnieniu nie ma danych ośrodka terapii uzależnień.
Czy rodziny znajdą tu pomoc?
– Tak, nasz program rodzinny jest dostępny dla każdego członka rodziny. Obejmuje warsztaty i indywidualne konsultacje z terapeutą. Wymaga wcześniejszej rejestracji.
Czy potrzebne jest skierowanie lekarskie?
– Nie, wystarczy ustalić termin rozpoczęcia terapii telefonicznie. Aby zarezerwować termin należy wpłacić bezzwrotną zaliczkę w wysokości 10% ceny rezerwowanej usługi.
Czy rodzina może mnie odwiedzić?
– Tak. Wizyty rodzin odbywają się w niedzielę w godzinach od 10:00 do 17:00.
Czy można zabrać telefon?
– Tak, korzystanie w tylko wyznaczonym czasie wolnym.
Czy można zabrać laptopa?
– Nie, istnieje możliwość korzystania w wyznaczonym czasie z komputera w ośrodku.
Czy jest dostępna pralnia?
– Tak, zapewniamy tez detergenty.
Jak uzyskać dofinansowanie leczenia ?
– Każda kobieta gotowa przyjąć pomoc w walce z uzależnieniem może starać się o dofinansowanie swojego leczenia poprzez Fundację na Rzecz Pomocy Kobietom. Wystarczy wypełnić formularz dofinansowania. Zgłoszenia rozpatrywane są indywidualnie.
Czy można zabrać alkohol lub inne środki odurzające?
– Kategorycznie nie! Skutkuje to natychmiastowym wydaleniem z ośrodka bez zwrotu poniesionych kosztów.