Program ośrodka

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi: uzależnienia

Czy program działa?

– Po raz pierwszy zastosowano go w zamkniętym lecznictwie odwykowym w USA w stanie Minnesota w 1940 roku. Tak powstał model „Minnesota”, obecnie stosowany w wielu krajach. W Polsce elementy modelu Minnesota zaczął wprowadzać jako pierwszy, kierowany przez dr med. Bohdana Woronowicza, Oddział Odwykowy, a później Ośrodek Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W oparciu właśnie o ten program( w mniejszym lub większym stopniu) zostały stworzone wszystkie stosowane do tej pory terapie uzależnień. Jak wskazuje raport z 2013 roku ”National Survey of Substance Abuse Treatment Service w USA, model programu 12 kroków AA jest wykorzystywany aż w 74% ośrodków odwykowych w USA. Badania pokazują że aż 67% osób zdrowiejących w oparciu o ten program zachowuje trzezwość przynajmniej przez kolejne 16 lat, podczas gdy w oparciu o samą terapię zaledwie 25%. Do tej pory nauka nie znalazła bardziej efektywnej metody walki z uzależnieniem. Właśnie dlatego szczególną rolę w funkcjonowaniu naszego Ośrodka i w podejściu do terapii odgrywają kontakty z Ruchem AA. Polegają one z jednej strony na zatrudnianiu w charakterze terapeutów osób, które są jednocześnie wieloletnimi uczestnikami Wspólnoty z drugiej zaś na wykorzystywaniu elementów Programu Dwunastu Kroków AA w pracy terapeutycznej . Taką metodę pracy z uzależnionymi rekomendują również największe autorytety polskiego lecznictwa odwykowego, jak prof. Bohdan Woronowicz,śp. Wiktor Osiatyński,czy doktor psychologii Ewa Woydyłło. Cytując prof. Bohdana Woronowicza w książce pt.: „Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień”: „..pracując w swoim centrum, zauważyłem że łączenie programu AA z terapią , daje o wiele lepsze i stabilniejsze efekty w leczeniu uzależnień..”

Jak uzyskać dofinansowanie leczenia ?

– Każda kobieta gotowa przyjąć pomoc w walce z uzależnieniem może starać się o dofinansowanie swojego leczenia poprzez Fundację na Rzecz Pomocy Kobietom. Wystarczy wypełnić formularz dofinansowania. Zgłoszenia rozpatrywane są indywidualnie. 

Jak długo trwa pobyt?

– Standardowy sugerowany pobyt dla uzależnionych kobiet to min 6 tygodni a dla współuzależnionych 4 tygodnie. Mamy w ofercie również 8 tygodniowy program pogłębiony, 8 tygodniowy specjalistyczny program dla Seniorek (60+) oraz 21 dniowy program motywujący. Istnieje też możliwość przedłużenia pobytu.

Co nas wyróżnia ?

– Nie jesteśmy tylko terapią. Uczymy i dajemy wsparcie poprzez tworzenie środowiska wzajemnej pomocy i wymiany doświadczeń pomiędzy kobietami zmagającymi się z uzależnieniem oraz tymi żyjących już w trzeźwości.

Co po wyjściu z ośrodka?

– Po zakończonym pobycie zapewnimy kontakt w Twoim miejscu zamieszkania lub możliwie najbliższym z osobą która udzieli Ci wsparcia w początkowym okresie. Otrzymasz też wykaz meetingów AA, oraz zalecenia „na wyjście”. Nasze pacjentki mogą również bezterminowo uczestniczyć w meetingach i imprezach organizowanych przez ośrodek, maja możliwość uzyskania indywidualnych porad i uczestnictwa w warsztatach.

Co należy zabrać?

– 1.Piżama, bielizna, dres, obuwie sportowe, pantofle, wygodna odzież, ręczniki, przybory higieniczne i kosmetyki, zeszyt min 60 kartek., długopis, zakreślacz, papierosy w wypadku palenia.

2.W przypadku brania leków- na cały czas pobytu, wraz z zaleceniami dawki stosowania wystawionymi przez lekarza. Prosimy ne przywozić suplementów diety, witamin, środków przeczyszczających i odwadniających, nasennych, przeciwbólowych, energetyków, preparatów białkowych i ziołowych.

3. Prosimy nie przywozić swoich laptopów, książek, pozycji typu czasopisma dla kobiet, magazyny czy nowele, z uwagi na intensywność zajęć i konieczność skupienia się na procesie terapeutycznym.

Czy moja anonimowość jest bezpieczna?

– Całkowicie! W ośrodku obowiązuje pełna dyskrecja i ochrona danych osobowych. Zwracamy się do siebie po imieniu, nawet personel zna pacjentki tyko z imienia. 

Czy otrzymam zwolnienie lekarskie L4?

– Tak, na wniosek pacjentki wystawiamy zwolnienie lekarskie. Zwolnienie wystawia lekarz psychiatra lub internista. Na zwolnieniu nie ma danych ośrodka terapii uzależnień.

Czy rodziny znajdą tu pomoc?

– Tak, nasz program rodzinny jest dostępny dla każdego członka rodziny. Obejmuje warsztaty i indywidualne konsultacje z terapeutą. Wymaga wcześniejszej rejestracji.

Czy potrzebne jest skierowanie lekarskie?

– Nie, wystarczy ustalić termin rozpoczęcia terapii telefonicznie. Aby zarezerwować termin należy wpłacić bezzwrotną zaliczkę w wysokości 10% ceny rezerwowanej usługi.

Czy rodzina może mnie odwiedzić?

– Tak. Wizyty rodzin odbywają się w niedzielę w godzinach od 10:00 do 17:00.

Czy można zabrać telefon?

– Tak, korzystanie w tylko wyznaczonym czasie wolnym.

Czy można zabrać laptopa?

– Nie, istnieje możliwość korzystania w wyznaczonym czasie z komputera w ośrodku.

Czy jest dostępna pralnia?

– Tak, zapewniamy tez detergenty.

Czy można zabrać alkohol lub inne środki odurzające?

– Kategorycznie nie! Skutkuje to natychmiastowym wydaleniem z ośrodka bez zwrotu poniesionych kosztów.

Formularz dofinansowania
Medical Finance Group