Przyczyny jedzenia kompulsywnego

Często zaczyna się od regularnego chodzenia na pizzę w dzieciństwie, od nagradzania dziecka słodyczami za dobre stopnie. Od stresu czy wygórowanych ambicji. Od problemów w dzieciństwie: bezrobocia czy rozwodu rodziców. Od nadopiekuńczości czy wygórowanych ambicji mamy i taty. Od marzeń o smukłym ciele jak z okładki magazynów o modzie. Od reklam z pięknymi ludźmi.

Co jeszcze jest przyczyną kompulsywnego jedzenia?

Co to jest jedzenie kompulsywne?

Kompulsywne jedzenie to zaburzenie odżywiania polegające na konsumowaniu dużych ilości pokarmu w sposób niekontrolowany. Impulsem do jedzenia często wcale nie jest głód fizyczny. Podłożem są przyczyny emocjonalne Zjawisko to nie występuje regularnie, ale pojawia się okresowo, w tzw. napadach. Na przykład co kilka dni. Następstwem kompulsywnego objadania się często są nadwaga i otyłość.

Symptomami kompulsywnego jedzenia są: utrata kontroli nad ilością konsumowanego pokarmu, jednorazowe spożycie dużej ilości jedzenia, szybkie jedzenie, jedzenie pomimo wystąpienia nieprzyjemnych objawów przejedzenia, konsumowanie posiłków w samotności, uczucie winy oraz wstydu pojawiające się po napadzie.

Pomoże Ci ośrodek terapii uzależnień!

Mimo, że leczenie kompulsywnego jedzenia nie jest ani szybkie ani łatwe i często pomóc może tylko specjalistyczny ośrodek terapii uzależnień, to są pewne zalecane przez specjalistów strategie, które możecie zastosować, kiedy czujecie zbliżający się kryzys. Czyli na przykład:

  • wyjście na spacer
  • kąpiel albo prysznic
  • odpoczynek lub sen
  • telefon do kogoś, komu ufacie

Jakie są przyczyny kompulsywnego jedzenia?

  1. Autoagresja – działanie mające na celu zaszkodzenie sobie psychicznie lub fizycznie. To agresja skierowana do wewnątrz. To zakłócenie instynktu zachowawczego. Przyczyną autoagresji jest bardzo często uraz z dzieciństwa, na przykład ignorowanie potrzeb dziecka, a nawet bicie go i poniżanie. Destruktywna jest także nadopiekuńczość czy nadmierne wymagania. Często całe rodziny mają problemy z uzależnieniem od złości i zamiast wybrać specjalistyczny ośrodek terapii uzależnień i udać się na odpowiednią terapię skierowaną do całej rodziny, przenoszą swoje kłopoty na dzieci. Przyczyną autoagresji może być także trudna sytuacja ekonomiczna, problemy alkoholowe, bezrobocie, rozwód rodziców, a nawet pobyt dziecka w szpitalu.
  2. Niezdrowe odżywianie się – kompulsywne odżywianie się może mieć źródło już w dzieciństwie, kiedy rodzice na przykład nagradzają dziecko za pomocą jedzenia niezdrowych produktów, takich jak hamburgery, pizza czy batoniki, cukierki, ciastka. Złe nawyki żywieniowe pozostają również w dorosłym życiu. Dorosły nagradza siebie pójściem na lody czy zjedzeniem całego tortu w jeden wieczór. Góra ciastek może być też antidotum na kłopoty czy stres w pracy. Tymczasem jeść powinno się raczej wtedy, kiedy jest się głodnym. Kiedy powodem jedzenia są problemy emocjonalne, nietrudno nabawić się nadwagi czy otyłości.
  3. Wygórowane ambicje – wbrew pozorom, osoba otyła czy z nadwagą, jedząca w sposób kompulsywny, mogła być wcześniej osobą nadmiernie dbającą o sylwetkę. Każda jednak przesada jest destruktywna. Nadmierne ambicje w kwestii wyglądu prowadzą do anoreksji czy bulimii, które to choroby mogą przerodzić się w jedzenie kompulsywne. Przyczyną kompulsywnego odżywiania się mogą być również wygórowane, wręcz chorobliwe ambicje zawodowe, kiedy wyczerpujące wspinanie się po szczeblach kariery przypłaca się zajadaniem się ciastkami czy innymi smakołykami, pełniącymi rolę antidotum na stres. Słodycze lub chipsy mogą równie skutecznie poprawiać nastrój co alkohol, zakupy lub inny nałóg
  4. Brak akceptacji samego siebie – to bardzo częsta przyczyna patologicznego jedzenia. Uzależniona kobieta czy uzależniony mężczyzna, zamiast wybrać specjalistyczny ośrodek odwykowy leczący kompulsywne odżywianie (gdzie mogliby uzyskać świadomość tego, że przyczyną ich kłopotów jest właśnie słaba samoakceptacja), dalej brną w tzw. błędne koło – nie akceptują swojego wyglądu i odchudzają się stosując restrykcyjne diety, które często kończą się kompulsywnymi napadami.

+48 735 469 430 Niższa cena terapii