Niemal każde zjawisko ma swoją nazwę. Nie inaczej jest z urwanym filmem. Elegancko nazywa to się… palimpsestem, a po angielsku blackout’em. Albo amnezją alkoholową.
Do prywatnych ośrodków odwykowych trafiają kobiety alkoholiczki i mężczyźni alkoholicy, trafiają młodsi i starsi i wszystkim im palimpsest nie jest obcy.
Palimpsest – anomalie w odtwarzaniu pamięci
A więc urwany film to nic innego jak niemożność przypomnienia sobie danego zdarzenia czy też wręcz całej pory dnia po spożyciu alkoholu. Niejedna kobieta alkoholiczka przypomina sobie coś takiego, choć palimpsest przytrafia się również po spożyciu leków uspokajających czy innych substancji.
Dlaczego tak się dzieje?
Otóż badania elektroencefalograficzne pokazują, że osoby doznające blackout’u charakteryzują się inną aktywnością pobudzania i hamowania mózgu. Konkretnie chodzi o pracę kory czołowej i móżdżku. Gwałtowny wzrost stężenia alkoholu we krwi prowadzi do anomalii w odtwarzaniu pamięci.
Upojenie alkoholowe
Palimpsest często występuje jako jeden z elementów tzw. upojenia alkoholowego. Można także powiedzieć, że jest wynikiem tego upojenia, czyli nietrzeźwości. Według polskiego kodeksu karnego z 1997 roku nietrzeźwość to stan charakteryzujący się…
- zawartością alkoholu we krwi przekraczającą 0,5 promila
- albo zawartością alkoholu w 1dm3 wdychanego powietrza powyżej o,25 mg
Od upojenia alkoholowego do terapii uzależnień
Amnezja alkoholowa często jest nie tylko zwykłą amnezją ale sygnałem, że z osobą zażywającą alkohol dzieje się coś złego. Sygnałem, że należy się udać do prywatnego ośrodka odwykowego. Niejeden prywatny ośrodek terapii leczenia uzależnień pełen jest pacjentów, u których wystąpienie luki pamięciowej byłem wręcz momentem, w którym nastąpiło opamiętanie się w nałogu. Pacjent musiał przyznać, że dzieje się coś niedobrego.
Często jest to dla kobiety alkoholiczki pierwszy sygnał poważnego problemu z nałogiem. Z pomocą przychodzi specjalistyczna terapia uzależnień pomagająca uświadomić sobie to, co się z nami dzieje i dlaczego pijemy czy też dlaczego zażywamy leki.
18 Innych sygnałów ostrzegawczych
A oto inne sygnały świadczące o tym, że macie problem alkoholowy. Jeśli często wypowiadacie te zdania to znaczy, że alkoholizm prawdopodobnie Was dotyczy:
- To już naprawdę ostatnie piwo.
- Nie mogłam odmówić znajomym.
- Było zimno, więc musiałam się rozgrzać.
- Wypiłam lampkę na lepszy humor.
- Wypiłam może dziesięć piw, ale wszystkie bezalkoholowe.
- No to chlup, na odwagę!
- Wypiję tylko jedną lampkę wina, aby zrelaksować się po pracy.
- Jak nie będzie wódki to nie będzie wesela.
- Zrobię to jutro, a teraz napiję się wina.
- Małpka to nic takiego, jest malutka, zabiorę ją w torebce do pracy i nikt nie zauważy.
- Terapia uzależnień nie jest mi potrzebna, piję tylko dla poprawy humoru.
- Piję, bo nie umiem odmówić.
- Na sucho nie dam rady, muszę wziąć coś dodającego poweru.
- Alkohol obudzi we mnie wenę.
- Lubię poznawać nowych znajomych, ale tylko wtedy, kiedy jestem po jednym drinku.
- Po alkoholu jestem atrakcyjniejsza towarzysko.
- Tyle mam problemów, muszę się napić.
- Może i pokłóciłam się z Karoliną, ale wypiłam tylko jednego drinka, więc nie widzę związku.