Ośrodek terapii leczenia uzależnień – jak wybrać najlepszy?

uzależniona kobieta

Dobry ośrodek odwykowy powinien mieć swój program oraz misję. Powinien mieć własną stronę, a w niej szczegółowe informacje dotyczące specjalistów i posiadanych przez nich certyfikatów. Zobaczcie, czym jeszcze charakteryzuje się dobra placówka pomagająca wyjść z nałogów!

Jaka specjalizacja?

Dobry ośrodek terapii leczenia uzależnień nie jest dobry dla wszystkich. Nie jest on dla młodych i jednocześnie dla dojrzałych, dla kobiet i jednocześnie dla mężczyzn, dla zawodowo aktywnych i dla osób z zaburzeniami osobowości.

Profesjonalne placówki są wyspecjalizowane, na przykład leczą wyłącznie kobiece uzależnienia.

Takie ukierunkowanie lecznicy zwiększa skuteczność terapii grupowej, bo umożliwia spotkanie się w jednej grupie osób z bardzo podobnymi problemami. Świadomość tego, że nie jest się samemu ze swoim kłopotem, że inni mają podobnie, działa bardzo terapeutycznie.

Ciekawostka – są ośrodki skupiające się tylko na uzależnieniach behawioralnych, czyli seksoholizmie, zaburzeniach odżywiania, pracoholizmie, zakupoholizmie czy siecioholizmie. Uzależnienia behawioralne polegają na powtarzaniu określonych czynności w celu uzyskania przyjemności, euforii, ulgi czy zaspokojenia.

Prywatne ośrodki odwykowe – jaki program?

Ośrodek terapii leczenia uzależnień powinien też mieć swój program i misję. Na przykład misją lecznicy im. Marii Teresy z Kalkuty jest ratowanie kobiet dotkniętych uzależnieniem i współuzależnieniem. Program ośrodka skupia się wokół idei, że opieką należy otoczyć nie tylko osobę chorą ale i całą współuzależnioną rodzinę. Program koncentruje się na terapii grupowej, warsztatach i mityngach oraz na idei, że istotna jest nie tylko wiedza terapeutyczna ale i doświadczenie. Że ważne jest zrozumienie własnych zachowań i ta świadomość jest podstawą do dalszego zdrowienia.

Ciekawostka – najbardziej znane modele terapii narkomanów i alkoholików to podejście behawiorystyczne, psychoterapia indywidualna, psychoterapia grupowa i terapia skoncentrowana na rozwiązaniach. Czasami jako uzupełnienie stosuje się także hipnoterapię.

Jakie certyfikaty?

Dobre ośrodki terapii uzależnień udostępniają na stronach internetowych nie tylko swoje programy, ale również podają informacje o zatrudnionych specjalistach, lekarzach i terapeutach. Udostępniają też informacje o posiadanych specjalizacjach i certyfikatach oraz o doświadczeniu. Ciekawostka – pewnie jest to dla Was oczywiste, ale dobra lecznica odwykowa powinna posiadać swoją stronę w internecie. Stronę przejrzystą i… dobrze wypromowaną. Witrynę dobrze wypozycjonowaną w internecie.

Jakie warunki socjalne i jaka cena?

Na stronie ośrodka powinien być również podany regulamin. Muszą być także podane warunki socjalne. To bardzo ważne, aby uniknąć rozczarowań. Standardem w państwowych ośrodkach jest traktowanie pacjentów psychiatrycznych czy uzależnionych jako osób „drugiej kategorii”. Standardem są wieloosobowe sale, ograniczony kontakt ze światem zewnętrznym, ograniczone odwiedziny rodziny i znajomych, utrudniony dostęp do łazienki czy artykułów sanitarnych.

Ciekawostka – jeśli sprawdzimy frazy, jakie ludzie wpisują w wyszukiwarkę Google to okaże się, częste słowo kluczowe to „prywatne ośrodki leczenia uzależnień cennik”. Nic dziwnego, koszt terapii jest ważny i powinien być udostępniony na stronie internetowej ośrodka albo powinien być podany numer telefonu, pod którym można sprawdzić takie dane. Pacjent decydujący się na leczenie prywatne chce mieć możliwość sprawdzenia różnych danych, aby wybrać ośrodek oferujący jak najlepsze warunki za cenę adekwatną do poziomu oferty.

Prywatny ośrodek terapii leczenia uzależnień – jakie ma opinie?

Jeśli już zrobiliście solidny research placówek odwykowych i zawęziliście swoje poszukiwania do kilku placówek, pozostaje tylko poszukanie opinii w internecie i zrobienie kilku wywiadów. Z opiniami jest jednak tak, że ich obecność w sieci jest czasami efektem marketingu szeptanego wykonywanego przez wynajęte agencje interaktywne. Dlatego dobrze jest sprawdzić osobiście opinie pacjentów. Pomocne będą socjal media, na przykład Facebook, gdzie możecie znaleźć osoby, które polubiły daną klinikę odwykową i zadać im pytanie za pomocą messengera.

Ciekawostka – dobrym krokiem jest także sprawdzenie, czy dana placówka widnieje w Rejestrze Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Wpis w tym rejestrze gwarantuje legalność.

+48 735 469 430 Niższa cena terapii