Nałogi a… temperament?

Czy istnieje osobowość, która jest szczególnie skłonna do popadania uzależnienia? Specjaliści od nałogów, pracujący w zamkniętych ośrodkach leczenia uzależnień, odpowiadają, że istnieją cechy które narażają nas na ryzyko popadnięcia w nałóg…

Osobowość zależna

Do takich cech należą: brak akceptacji siebie, perfekcjonizm poczucie wyalienowania oraz trudności w wyrażaniu uczuć. Popychać nas w ramiona nałogu może również tak zwana osobowość zależna, czyli zaburzenie osobowości objawiające się przesadną potrzebą bycia pod opieką. Osoba taka preferuje zachowania uległe. Może też obawiać się opuszczenia. Jest bierna i obawia się popełnienia błędu. Obawia się również podejmowania decyzji. Dlatego często nie czuje się odpowiedzialna za siebie.

Owe zaburzenie osobowości objawia się mu również przywiązywaniem przesadnie dużej uwagi do relacji interpersonalnych. Osoba taka jest skłonna zrezygnować z własnych pragnień oraz potrzeb, Byle mieć kontakt z innymi ludźmi. Są też skrajne przypadki, kiedy osoba uzależniona toleruje przemoc fizyczną i psychiczną oraz poniżające traktowanie.

Zamknięte ośrodki leczenia uzależnień – sangwinik, flegmatyk…

Podział na cztery typy temperamentu Hipokratesa powoli odchodzi do lamusa. Trzeba ten podział traktować z przymrużeniem oka, gdyż dana osoba może łączyć w sobie różne typy temperamentu. Zobaczymy jednak, który zestaw cech temperamentu pretenduje nas do określonego uzależnienia.

Sangwinik

Sangwinik posiada typ układu nerwowego silny, zrównoważony oraz ruchliwy. Jest wesoły towarzyski, pogodny, ale bywa także gadatliwy, niezorganizowany oraz zapominalski. Z jednej strony jest wrażliwy i szybko dostosowuje się do nowych warunków, ma optymistyczne podejście do życia. Lubi się spotykać z innymi ludźmi i ma upodobanie do hulaszczego życia. Stąd często wpada w uzależnienie od alkoholizmu. Jako osoba lubiąca kontakty towarzyskie może uzależnić się też od komórki albo socjal mediów typu Facebook.

Sangwinik z domieszką melancholika jest szczególnie narażony na ww. nałogi, do których pretenduje go słaby typ drugiego temperamentu.

Melancholik

Melancholik posiada słaby typ układu nerwowego. Jest uczuciowy i wrażliwy, jest perfekcjonistą, ale również bywa podatny na depresję i zaburzenia lękowe. Uzależniona kobieta perfekcjonistka częściej niż przedstawicielki innych typów temperamentu nie radzi sobie z uzależnieniem od odchudzania, czyli z anoreksją. Istotne jest dla niej nie tyle posiadanie szczupłej sylwetki ale dążenie do niedoścignionego ideału. Melancholijny typ temperamentu często popycha nas w bigoreksję i inne zaburzenia odżywiania.

Perfekcjonistki często też zostają alkoholiczkami. Często są to osoby odnoszące sukcesy ale zbyt ambitne. Niezadowolenie z siebie i słabe poczucie wartości sprawia, że sięgają po alkohol. Często piją z samotności, wieczorami i nie zawsze są to duże dawki alkoholu. Rano wstają i stawiają się do pracy w perfekcyjnie wyprasowanej koszuli.

Zbytni perfekcjonizm może także popychać nas w kierunku pracoholizmu. Można powiedzieć że typ melancholijny jest bardzo narażony na wszelkie uzależnienia z uwagi na słaby układ nerwowy. Popadaniu w nałogi może również sprzyjać poczucie wyalienowania.

Choleryk

Typ choleryczny to silny ale niezrównoważony temperament. Jest porywczy, energiczny, przywódczy i nastawiony na cel. Świetnie sprawdza się na stanowiskach kierowniczych. Jest urodzonym przywódcą. Jak można się domyślić choleryczny typy osobowości pretenduje do złościoholizmu. W połączeniu ze perfekcyjnym melancholikiem stanowi idealną podstawę do uzależnienia się od pracy czyli pracoholizmu. Pracoholik jako typ skłonny do podejmowania ryzyka często też uzależnia się od hazardu.

Flegmatyk

Flegmatyk posiada silny zrównoważony i bezwładny typ temperamentu. Jest powolny, pogodny i dowcipny. Lubi obserwować innych ludzi i otaczającą rzeczywistość. Flegmatyk z domieszką choleryka pretenduje do uzależnienia się od hazardu, ponieważ lubi analizować oraz lubi ryzyko. Jako typ nieskłonny do okazywania emocji może też mieć skłonność do seksoholizmu, szczególnie wirtualnego, gdzie może znaleźć ujście dla swoich nagromadzonych uczuć

+48 735 469 430 Niższa cena terapii