Męska i kobieca narkomania – moda czy patologia?

Czy narkotyzowanie się jest zjawiskiem patologicznym? Czy raczej jest to prostu moda na narkotyki, ciekawość czy też sposób na zabicie nudy? Dlaczego coraz więcej młodych ludzi sięga po substancje psychoaktywne?

Aby odpowiedzieć na pytanie czy narkomania jest modą czy patologią społeczną, należy wziąć pod uwagę czynniki wpływające na uzależnienie od środków odurzających – piszą w swojej pracy Narkomania – moda czy patologia społeczna Arkadiusz Dyl i Jolanta Jarosławska (studenci Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych).

Przyczyny narkomanii to…

  • problemy emocjonalne
  • niska samoocena
  • chęć ucieczki od problemów
  • pragnienie zaimponowania otoczeniu
  • próba naśladowania otoczenia
  • potrzeba nowych bodźców
  • nuda, brak pomysłów na zagospodarowanie wolnego czasu

Ośrodki zamknięte leczenia uzależnień są więc pełne narkomanek i narkomanów, którzy wpadli w nałóg z powodu osobistych problemów albo ze zwykłej ciekawości czy też z powodu przebywania w patologicznym środowisku. Jednak bez względu na to, czy męska lub kobieca narkomania rozpoczęła się od chęci bycia modnym czy od osobistych problemów to skutki nałogu są bardzo niebezpieczne dla każdego człowieka.

Niektórzy jednak mogą powiedzieć: ale ja wziąłem kokainę tylko raz z ciekawości. Autorzy wspomnianej książki przyznają, że powody sięgnięcia po substancje psychotropowe nie mają znaczenia. Dlatego, że uzależnić się może każdy, bez względu na…

  • wiek
  • płeć
  • środowisko

Deprawacja człowieka…

Tak, jak istnieje alkoholizm kobiet, tak istnieje kobieca narkomania, czy nawet narkomania osób w podeszłym wieku. Wszyscy jesteśmy w tym momencie równi. Jeśli ktoś uważa się za takiego, który nie jest w stanie się uzależnić to znaczy tylko, że sam siebie oszukuje.

I chociaż może nam się wydawać, że narkotyzujemy się tylko od czasu do czasu, to przychodzi chwila, kiedy narkotyki powodują degradację człowieka.

Trend na narkotyki – kobieca narkomania w modzie

Patrząc na narkotyki jak na modę autorzy książki przyznają, że szczególnie ludzie młodzi mają problem z odmówieniem, kiedy ktoś chce ich poczęstować porcją kokainy czy LSD. Młodzi ludzie mają problem z byciem asertywnym, bo boją się odtrącenia, ale też chcą być modni. Moda wiąże się też z chęcią naśladowania otoczenia.

Nastolatkowie nie potrafią powiedzieć NIE. Dlatego bardzo ważne jest, aby młodzi ludzie wiedzieli, jakie skutki generuje narkomania. Czym może grozić nawet jednorazowe zażycie narkotyku. Niestety młodzież często właśnie usprawiedliwia się modą, a jest to bardzo zwodnicze usprawiedliwienie.

Żyjemy szybciej – ośrodki zamknięte leczenia uzależnień pełne ofiar

Ktoś może powiedzieć, że co z tego, że inni ludzie namawiają kogoś do spożycia narkotyków. Przecież to tylko otoczenie. Okazuje się jednak, że we współczesnym świecie grupa rówieśnicza ma bardzo duży wpływ na kształtowanie się młodego człowieka. Tym samym wpływ rodziców jest mniejszy.

Wynika to na przykład z tego, że współcześnie ludzie żyją znacznie szybciej i intensywniej niż kiedyś. W pracy jest większa konkurencja, pracodawcy stawiają ludziom coraz większe wymagania. Często ludzie robią kilka rzeczy jednocześnie. Tak zabiegany dorosły nie ma czasu na kontakt z dzieckiem, na nawiązanie dobrej relacji, pielęgnowanie jej.

Ważna jest zarówno rola ojca jak i matki. Osamotnione dziecko chętniej będzie szukało akceptacji poza rodziną. Skieruje się w stronę mody, w tym mody na narkotyki. Młodzi ludzie są też ciekawi skutków i niezwykłych przeżyć.

Narkotyki to patologia!

Mimo, że narkotyki są modne to są również patologią. Bo sama narkomania jest patologią. Już sam Słownik Encyklopedii Edukacji Obywatelskiej definiuje narkomanię jako patologiczne zjawisko społeczne, zakłócające równowagę społeczną.

Narkomania jest patologią, bo prowadzi do tego, że człowiek przeciwstawia się powszechnie przyjętym wartościom. Z kolei to, że po amfetaminę czy inne środki psychoaktywnej sięgają młodzi ludzie dowodzi temu, że narkomania jest modna. Współcześnie coraz więcej osób jest uzależnionych.

+48 735 469 430 Niższa cena terapii