Leczenie alkoholizmu – rozpraw się z tym mitem…

Już w siedemnastym wieku pewien francuski pisarz i filozof, François de La Rochefoucauld zauważył, że więcej ludzi utonęło w kieliszku niż w morzu.

Bohdan Woronowicz, autor książki pt. Uzależnienia, geneza, terapia, powrót do zdrowia dodaje, że nikt kto sięga po alkohol nie robi tego po to, aby zachorować. Czyni to natomiast między innymi z powodu licznych mitów, które narosły wokół spożywania trunków.

Rozprawmy się z nimi!

1. Alkohol udoskonala sprawność psychofizyczną?

To pierwszy z mitów. A jest dokładnie odwrotnie. Badania psychometryczne wykazały, że kierowcy, po spożyciu nawet niewielkiej dawki alkoholu reagują wolniej nawet o 0,3-0,5 s. Tymczasem reakcja trzeźwego, pełnosprawnego kierowcy wynosi około 0,5 s.

Kierowca, który ma problem z nadużywaniem alkoholu albo kobieta alkoholiczka prowadząca często po pijanemu powinni jak najprędzej odwiedzić ośrodek leczenia uzależnień. W przypadku na przykład kobiety, dobrze jakby to był wyspecjalizowany prywatny ośrodek terapii leczenia uzależnień od alkoholu dla kobiet.

2. Alkohol dodaje sił?

Rzeczywiście, picie alkoholu pobudza, anuluje zmęczenie. Jednak tylko… na chwilę. Nałogowe zażywanie trunków uszkadza działanie układu nerwowego, ale też i osłabia mięśnie. Może spowodować nawet zanik mięśni.

3. Mężczyzna ma mocną głowę?

Często uważa się, że mężczyźni nie upijają się łatwo, a wręcz są odporni na alkohol. Rzeczywiście, ta sama ilość alkoholu powoduje mniejsze stężenie w organizmie mężczyzny niż kobiety. Jednak nie oznacza to, że mężczyzna może pić i nie ponosić żadnych skutków.

Może wręcz być tak, że uzależniona kobieta doświadcza później niż mężczyzna zmian chorobowych spowodowanych alkoholizmem. Reagowanie na alkohol zależy bowiem nie tylko od płci ale również od indywidualnych cech organizmu. Także od diety, stylu życia czy stanu zdrowia.

4. Alkohol leczy serce?

Wydawać się może, że codzienna porcja koniaczku dobrze robi na układ krwionośny. Tymczasem najnowsze badania naukowe udowadniają, że poprawa samopoczucia będąca wynikiem lampki koniaku jest skutkiem działania uspokajającego oraz znieczulającego. Nie ma to związku z odżywieniem, dotlenieniem serca. Naczynia wieńcowe nie rozszerzają się i nie zwiększa się dopływ krwi do mięśnia sercowego.

Uzależniona kobieta czy uzależniony mężczyzna borykają się nie tylko z niedotlenieniem mózgu ale również ze skokami ciśnienia tętniczego krwi. Co skutkuje przy dłuższym nałogu alkoholowym…

  • uszkodzeniem ścianek naczyń krwionośnych
  • a nawet zwyrodnieniem serca

5. Trunki rozgrzewają?

Mimo, że alkohol rzeczywiście rozgrzewa na mrozie, to może być wręcz szkodliwy, bo nie zauważając, że jest nam zimno, możemy zasnąć i wyziębić się.

6. Alkohol to pokarm?

Niektórzy wręcz myślą, że piwo czy wino są substytutami pokarmu, znakomicie go zastępującymi. I choć alkohol dostarcza organizmowi kalorii to są to niestety tzw. puste kalorie. Wódka czy nawet wino nie są w stanie zastąpić białka, węglowodanów czy tłuszczy.

Alkohol nie jest źródłem energetycznym, gdyż jest toksyczny i uniemożliwia odkładanie zapasów energetycznych.

7. Alkohol poprawia trawienie?

Nie tylko nie poprawia, ale wręcz…

  • drażni układ pokarmowy
  • zaburza pracę jelit
  • utrudnia wchłanianie pokarmów
  • upośledza pracę trzustki i wątroby

8. Piwo leczy nerki?

Niektórzy wręcz zalecają piwo osobom chorym na kamicę nerkową. A to za sprawą tego, że piwo działa moczopędnie. Zdarza się, że nawet lekarze zalecają picie piwa. I nawet jeżeli jest w tym prawda to pamiętajcie, że alkohol ma także negatywny wpływ na zdrowie.

Poza tym niektórzy niesłusznie uważają, że… piwo to nie alkohol. Co jest oczywiście nieprawdą.

9. Nie piję, bo nikt mnie nie widział pijaną? Potrzebna Ci terapia dla uzależnionych!

Terapia odwykowa dla kobiet czy dla mężczyzn ma często na celu uświadomienie sobie problemu alkoholowego. Alkoholicy wypierają fakt picia. Sądząc, że osoba uzależniona od alkoholu to wyłącznie taka, która regularnie słania się na nogach.

Tymczasem – jak zauważa Bohdan Woronowicz – bycie pijanym to nie jest diagnostyczny objaw nałogu alkoholowego, gdyż jest wielu alkoholików, którzy… nigdy nie byli pijani. Którzy lubią wypić sobie lampkę wina na poprawę humoru i piją w niewielkich ilościach. Za to bardzo regularnie.

10. Urodził się alkoholikiem?

Wielu ludzi uważa, że alkoholizm dziedziczy się genetycznie. Tymczasem współcześni naukowcy uważają, że wśród przyczyn alkoholizmu są wyszczególnione poniżej czynniki. (Wyspecjalizowany ośrodek leczenia uzależnień planując terapię, bierze je wszystkie pod uwagę)

Są to czynniki…

  • psychologiczne
  • duchowe
  • społeczne
  • biologiczne
+48 735 469 430 Niższa cena terapii