Leczenie alkoholizmu kobiet – 4 cechy szczególne

Niejeden ośrodek uzależnień wyspecjalizowany jest w leczeniu alkoholizmu kobiet. Dzieje tak, ponieważ kobiecy alkoholizm wyróżnia się szczególnymi cechami. Związane jest to między innymi z uwarunkowaniami kulturowymi, innymi oczekiwaniami wobec roli kobiety w społeczeństwie. Czym jeszcze charakteryzuje się kobiecy alkoholizm?

Leczenie alkoholizmu kobiet – co jest największą przeszkodą?

Zdaniem psychologów, największa przeszkoda w leczeniu alkoholizmu płci żeńskiej to…

  1. wstyd
  2. poczucie winy

Te dwa elementy częściej towarzyszą nałogom kobiet niż mężczyzn. Powodem tego jest fakt, iż alkoholizm mężczyzn jest bardziej tolerowany niż alkoholizm kobiet. Poza tym przyznanie się do nałogu alkoholowego jest traktowane jak świadectwo niepowodzenia w roli żony i matki. Szczególnie pijące matki są w naszym społeczeństwie napiętnowane.

O wiele lepiej tolerujemy pijących ojców. Wręcz picie alkoholu przez mężczyznę jest wpisane w naszą kulturę – przykładem są powieści Henryka Sienkiewicza, w których nie brakuje podpitych bohaterów. Tymczasem alkoholizm kobiet generuje lęk przed zarzutem nie tylko zaniedbywania dzieci ale i przed ich odebraniem. Dlatego kobieta o wiele rzadziej przyznaje się do picia i o wiele rzadziej zgłasza się do ośrodka uzależnień.

1. Czy terapia grupowa jest dla kobiety stresogenna?

W związku z większym napiętnowaniem kobiet alkoholiczek, pojawia się pytanie – czy grupowa terapia uzależnień, którą stosują specjalistyczne ośrodki uzależnień nie jest zbyt obciążająca psychicznie dla kobiety?Przecież musi ona się przyznać do tego, że pije.

Terapeuci odpowiadają, że terapia grupowa stosowana przez prywatne ośrodki odwykowe skupia osoby, które łączy wspólny problem – alkoholizm kobiet. Owszem, wstyd i obawa przed napiętnowaniem są duże, ale grupowa terapia uzależnień cechuje się tym, że skupia osoby połączone wspólnym problemem, przed którymi o wiele łatwiej się otworzyć.

Pacjentka czuje się wręcz anonimowa, a jednocześnie zrozumiana. Zrozumienie, którego trudno jest szukać wśród najbliższych, kobiety alkoholiczki znajdują wśród członkiń grupy wsparcia.

2. Leczenie alkoholizmu kobiet zaczynamy od znalezienia źródła problemu

Ośrodek uzależnień specjalizujący się w alkoholizmie kobiet stosuje terapię uzależnień opartą zarówno na spotkaniach grupowych, jak i sesjach indywidualnych. Pacjentka ma wolny wybór, który rodzaj terapii jej bardziej odpowiada. Obie formy terapii są skuteczne. Terapia polega przede wszystkim na znalezieniu źródła problemu – alkoholizm kobiet często jest spowodowany traumatycznymi przejściami w dzieciństwie, na przykład molestowaniem seksualnym.

Źródłem problemów alkoholowych kobiet często bywa również tzw. syndrom opuszczonego gniazda, czyli sytuacja, kiedy dorosłe dzieci opuszczają dom rodzinny, a matka, zostawszy samą, czuje się niepotrzebna i osamotniona.

3. Alkoholizm kobiet a depresja

Niejeden prywatny ośrodek odwykowy skupia kobiety alkoholiczki mające jednocześnie problemy z depresją. Złe samopoczucie, obniżenie własnej wartości, nastroje depresyjne towarzyszą, a wręcz są powodem sięgania po alkohol. Kolorowy, elegancki drink poprawia samopoczucie, pozwala uciec od kłopotów.

Kiedy kobieta sięga po alkohol w celu poprawy nastroju, jest to sygnał, iż ma ona problemy z nałogiem. Nawet jeśli nie upija się do utraty przytomności. Ważne jest to, że robi to regularnie. Wielu specjalistów jednak skupia się samych na problemach z depresją u pacjentki. Prywatne ośrodki odwykowe specjalizujące się w uzależnieniach kobiet podchodzą do problemu bardziej holistycznie.

4. Czy alkoholizm kobiet jest uwarunkowany emocjonalnie?

Wiele się mówi o tym, że o ile uzależnienia behawioralne związane są ze zniekształceniami poznawczymi to do alkoholizmu przyczyniają się problemy emocjonalne. Szczególnie u kobiet problemy emocjonalne bywają przyczyną picia. Terapeuci przyznają rację – rzeczywiście, alkoholizm kobiet jest związany z nieradzeniem sobie ze złymi stanami emocjonalnymi, których przyczyną są:

  • problemy związane z sytuacją domową – rolą żony, matki i tzw. domową samotnością. Samotne siedzenie w domu po urodzeniu dziecka generuje ograniczony kontakt z ludźmi
  • do tego dochodzi natłok obowiązków domowych, co rodzi rozdrażnienie i problemy ze snem

Wówczas pomocny wydaje się alkohol. Warto też dodać, że psychika kobieca wyróżnia się również rozbudowaną sferą emocjonalną, co również ma wpływ na przykład na intensywniejsze przeżywanie poczucia winy i lęków.

+48 735 469 430 Niższa cena terapii