Dlaczego kobiety często zaczynają pić po 60 roku życia. Dlaczego upijają się szybciej niż mężczyźni? Po ilu latach kobieta alkoholiczka decyduje się podjąć leczenie i odwiedzić zamknięty ośrodek leczenia uzależnień (często jest to specjalny ośrodek odwykowy skierowany do kobiet)? Dlaczego terapia alkoholowa kobiet jest specyficzna?
Poznajcie psychologiczne, biologiczne i socjokulturowe czynniki kobiecego alkoholizmu.
Jakie czynniki psychologiczne wpływają na picie kobiet?
Bohdan Woronowicz, zauważa, że alkoholizm kobiet w porównaniu do alkoholizmu mężczyzn różni się tym, że kobiety częściej…
- piją, bo mają problemy emocjonalne lub nie radzą sobie z nawarstwieniem problemów. Dla odmiany – mężczyźni częściej nadużywają alkoholu z przyczyn socjalnych.
- sięgają po alkohol z powodu sytuacji domowych. Mężczyźni z powodu pracy.
- mają zaburzenia nerwicowe i zaburzenia snu związane z nadużywaniem alkoholu.
- czują się winne z powodu picia, chorują na depresję i mają stany lękowe.
- sięgają po kieliszek będąc w stresie lub po traumatycznych wydarzeniach.
- piciem odreagowują wahania nastrojów.
- wpadają w nałóg z powodu bycia wykorzystywanymi seksualnie lub molestowanymi w dzieciństwie.
- zostają alkoholiczkami z powodu samotności, np. gospodynie domowe.
- alkoholem odreagowują tzw. zespół opuszczonego gniazda, spowodowany opuszczeniem domu przez dorosłe dzieci.
Alkoholizm kobiet a biologia
Kobiece uzależnienia charakteryzują się odmienną specyfiką biologiczną. Wypicie takiej samej porcji alkoholu przez mężczyznę jak i kobietę powoduje większą koncentrację tego alkoholu we krwi u kobiety. Skutkiem jest większe zatrucie. Wynika to z mniejszej ilości wody i większej ilości tłuszczu w organizmie kobiety. O ile u mężczyzn płyny stanowią 70% masy całego ciała, to o kobiet jest to 60%.
Co ciekawe, metabolizm (przetwarzanie i spalanie) alkoholu u kobiety jest różny w ciągu cyklu menstruacyjnego – przed miesiączką jest wolniejszy, dlatego kobiety w tym okresie upijają się szybciej. Na wolniejszy metabolizm wpływa estrogen, a także przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych.
Poza tym…
- kobieta alkoholiczka doświadcza objawów marskości wątroby już po 5 latach nadużywania alkoholu. Podczas gdy u mężczyzn okres ten wydłuża się do 10 – 20 lat.
- niektóre badania naukowe wykazują związek pomiędzy alkoholizmem a nowotworem sutka.
- uszkodzenie narządów i organów spowodowane picie alkoholu u kobiet występuje średnio po 14 latach, a u mężczyzn po 20 latach.
Kobiecy alkoholizm a czynniki socjokulturowe
Nie tylko psychologia i biologia decydują o tym, czy kobieta wpadnie w nałóg alkoholowy. Istotny wpływ na rozwój uzależnienia ma także to, że kobieta:
- odpowiada za dom, wychowanie dziecka oraz jakość życia rodzinnego
- staje przed specyficznymi oczekiwaniami moralnymi i etycznymi
- nie jest akceptowana jako alkoholiczka, co determinuje spożywanie alkoholu w ukryciu, a także odwlekanie decyzji o leczeniu w ośrodku odwykowym. Na szczęście są specjalnie ośrodki leczenia uzależnień od alkoholu dla kobiet otwarte na specyfikę leczenia kobiecego.
- szybciej się stacza, bo szybciej jest odrzucana przez środowisko.
- czasami przejmuje zachowania partnera alkoholika, będąc uległą lub nie chcąc dopuścić do jego upicia się.
- kobieta alkoholiczka szybciej niż mężczyzna wypada z ról społecznych, ponieważ szybciej i bardziej widoczne są zaniedbania związane z jej piciem.
Poza tym kobiety alkoholiczki…
- zaczynają nadużywać alkoholu później niż mężczyźni, bo często po 40 roku życia.
- coraz częściej uzależniają się po 60 roku życia, co wynika z samotności, pogorszenia statusu materialnego oraz problemów zdrowotnych i mniejszej sprawności fizycznej.
- częściej się rozwodzą.
Dlaczego leczenie alkoholizmu kobiet jest specyficzne? – odwiedź ośrodek odwykowy dla kobiet!
Uzależniona kobieta decyduje się podjąć leczenie zazwyczaj po siedmiu latach intensywnego spożywania alkoholu. Czyli dwa razy wcześniej niż mężczyzna. Co ciekawe, często decyduje się poddać terapii z własnej woli.
Natomiast mężczyźni udają się na terapię uzależnień pod wpływem problemów zawodowych, małżeńskich lub prawnych. Badania pokazują też, że dobrym momentem na rozpoczęcie leczenia u kobiet jest ciąża. Natomiast okres poporodowy niesie ryzyko powrotu do nałogu alkoholowego.