Jak złość dezorganizuje Twoje życie?

Czy chcecie zobaczyć, jaki wpływ na Wasze życie ma złość?

Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna i tzw. złościoholicy odpowiedzą jednym słowem: nie – twierdzi Ron Potter-Efron, autor książki pt. Życie ze złością. Wygodniej jest przecież nie dostrzegać prawdy.

I tak jak ośrodki leczenia alkoholizmu, tak niejeden prywatny ośrodek odwykowy leczący uzależnienia od złości pełne są pacjentów nie przyznających się do tego, że mają problem. Po to jest terapia uzależnień – ma uświadomić nałogowcowi, jak nałóg wpływa na jego życie. No właśnie, jak?

8 sfer życia zaatakowanych przez złość – kiedy pomoże prywatny ośrodek terapii uzależnień?

Szczególnie destruktywnie wpływa na życie tzw. długotrwała złość – pisze Ron Potter-Efron. Obrazowo można to porównać do bałaganu w pokoju. A oto problemy, z którymi borykają się nałogowcy złości:

  1. Zdrowie – zdecydowanie złościoholizm prowadzi nie tylko do utraty zdrowia, ale bywa, że i życia. Nie chodzi tylko o zawały, ale atakom złości sprzyjają również obrażenia ciała. Osoba uzależniona od złości wdaje się częściej w bójki, zdarza jej się również uderzyć pięścią lub głową w szybę czy w ścianę. Poza tym wściekły kierowca jest potencjalną ofiarą wypadku. Agresja złościoholika skierowana jest nie tylko do innych, ale bardzo często do siebie. Bywa, że złość odbiera również świadomość.
  2. Rodzina – tak, z powodu napadów złości można stracić bliskich. Bywa, że nie tylko ich szacunek czy sympatię, ale również miłość. Z powodu uzależnienia od złości można utracić rodzinę. Jeśli zastanawiacie się czy macie problem, zadajcie sobie pytanie – czy Wasza złość niepokoi kogoś z rodziny? Jeśli niepokoi choć jedną osobę, to znaczy, że prawdopodobnie macie problem ze złością. Jeśli niepokoi kilka osób, to bądźcie pewni, że jesteście złościoholikami.
  3. Praca i szkoła – sygnałami tutaj są ostrzeżenia, nagany dyscyplinarne, zwolnienia czy też stracone szanse na awans. Do prywatnych ośrodków odwykowych trafiają często osoby, które utraciły pracę z powodu swojego złościoholizmu. Terapia uzależnień pomaga znaleźć winę w sobie a nie w otoczeniu, czyli w szefie czy też we współpracownikach. Z kolei prawdziwym wybuchowym koktajlem jest natura złościoholika zmieszana z młodzieńczą przekorą.
  4. Pieniądze – złościoholizm generuje także straty materialne, takie jak zbite w ataku furii szklanki, talerze, a nawet wylatujące przez okno telewizory. Uzależnienie od złości generuje także koszty związane z leczeniem, bo przecież prywatny ośrodek terapii uzależnień trzeba opłacić.
  5. Przyjaciele – w ataku furii łatwo zniszczyć niejedną szklankę ale też i niejedną przyjaźń. Liczba przyjaciół złościoholika często systematycznie maleje. Pozostaje samotność i izolacja.
  6. Prawo – tak, mieszkania złościoholików często nawiedzają policjanci.
  7. Nastrój i osobowość – złość generuje nienawiść do siebie, co z kolei powstrzymuje rozwój osobisty. Nałogowcy często obwiniają innych za swoje samopoczucie, jednak dobry prywatny ośrodek odwykowy i dobra terapia uzależnień pomogą uświadomić sobie, że swój nastrój możecie poprawić tylko Wy sami.
  8. Wartości i duchowość – z upływem czasu złościoholicy zaczynają odczuwać pustkę. Tracą spokój ducha. Jednak i wówczas jest dla nich szansa. Sferę wartości da się odbudować nawet, jeśli jest się na tzw. dnie.

Pora na terapię uzależnień, ale…

Wspomniany autor książki uważa, że jeżeli choć jednak wymieniona wyżej sfera życia cechuje się destruktywnymi opisami to znak, że złościoholizm jest problemem. Niestety, wielu nałogowców nie dopuszcza do siebie tego, że problem dotyczy ich. Powodem trwania w złości jest…

  • unikanie odpowiedzialności
  • nawyk
  • poczucie władzy i kontrola
  • brak umiejętności komunikacyjnych
  • unikanie ludzi oraz ich uczuć
  • tzw. gorączka złości

Przychodzi jednak czas, aby podjąć jakieś konkretne działanie. Pora na powrót do zdrowia, w czym pomoże prywatny ośrodek odwykowy od złości. Tam dostaniecie pomoc i szereg porad odnośnie radzenia sobie ze złością. Na przykład taką poradę, aby walkę ze złościoholizmem dobrze jest zacząć od powiedzenia innym o swoim zamierzeniu walki z patologiczną złością.

+48 735 469 430 Niższa cena terapii