Ośrodki zamknięte leczenia uzależnień goszczą u siebie coraz więcej pacjentów z zaburzeniami behawioralnymi typu online. Seks online czy też hazard online są bowiem nie tylko o wiele wygodniejsze od konwencjonalnych zachowań ale też i zapewniają o wiele większą anonimowość.
Weźmy pod lupę hazard online – czym jest i co mu sprzyja? Kto jest typowym patologicznym graczem online? Czy jest nim częściej singiel lub singielka, czy przeciwnie, osoba będąca w związku? Czy jest nim bezrobotny czy raczej zatrudniony na wysokim stanowisku?
Czym różni się leczenie uzależnień od hazardu od leczenia narkomanii czy leczenia alkoholizmu?
Co to jest e-hazard?
E-hazard to rodzaj hazardu patologicznego, czyli zaburzenia uprawiania hazardu, który jest obecnie (jak twierdzi Magdalena Rowicka, autorka książki pt. Uzależnienia behawioralne. Profilaktyka i terapia) najlepiej poznanym uzależnieniem behawioralnym, czyli uzależnieniem od czynności. Choć w dalszym ciągu bardzo potrzebne są badania nad tym, jaką rolę w procesie rozwoju nałogu stanowią czynniki neurologiczne czy też psychologiczne.
Wiadomo jednak, że e-hazard, czyli patologiczne granie przez internet, jest swego rodzaju urozmaiceniem i jakościową oraz ilościową odmianą w naturze grania hazardowego. Odmianą bardzo atrakcyjną, gdyż oferującą tysiące stron i szeroką gamę możliwości. Nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby zaangażować się w hazard online, co jest bardzo ciekawą alternatywą dla tych, którzy są na przykład introwertykami.
Jest to też ciekawa alternatywa dla tych, którzy nie mają zbyt wiele czasu, bo chodzą na przykład do szkoły. Tutaj od grania dzieli nas kilka kliknięć. Łatwo jest więc niepostrzeżenie, jakby mimochodem i w sposób zupełnie niezaplanowany zarwać niejedną noc. Pomóc może specjalistyczny ośrodek terapii uzależnień programowo dopasowany do zaburzeń behawioralnych online.
Ośrodek terapii uzależnień od hazardu online – kto jest typowym pacjentem?
Ośrodki zamknięte leczenia uzależnień pełne są patologicznych graczy online cechujących się specjalnymi cechami socjodemograficznymi. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przeprowadzili badania za pomocą narzędzia PANAS oraz kwestionariusza SOGS. Badanie przeprowadzone na reprezentatywnej grupie graczy online wykazały, że w hazard online najczęściej są uwikłani…
- samotni mężczyźni
- z wyższym wykształceniem
- na wysokich stanowiskach
Badanie wykazało także, że granie patologiczne dotyczy 5% graczy online, podczas gdy graczy konwencjonalnych hazard dotyka w zaledwie 0,5%.
Co sprzyja angażowaniu się w e-hazard?
Niejeden ośrodek terapii uzależnień pełen jest internetowych graczy hazardowych, którzy wpadli w nałóg w bardzo sprzyjających warunkach. Takimi sprzyjającymi okolicznościami są…
- anonimowość grania w sieci
- związany z anonimowością brak zahamowań
- wygoda – aby zasiąść przed komputerem i zagrać w grę nie trzeba nawet ubierać się specjalnie, bo wystarczy piżama,
- dostępność – komputer można włączyć wtedy, kiedy przyjdzie ochota, nawet w środku nocy,
- symulacyjny charakter – w grze online można być tym, kim się chce, można się wręcz spełniać, symulując prawdziwe życie i łatwo tracąc rozeznanie pomiędzy życiem a iluzją tego życia
- wirtualne pieniądze – są mniej namacalne niż prawdziwe, więc łatwiej jest je tracić
Poza tym właściciele stron z grami online stosują następujące wprowadzające w błąd, zachęcające do zaangażowania się w grę przypadkowych internautów i sprzyjające rozwojowi hazardu techniki:
- wersje demonstracyjne gry – wprowadzają w błąd, gdyż tutaj gracz wygrywa zdecydowanie częściej, co ma niewiele wspólnego z rachunkiem prawdopodobieństwa
- używanie na stronach z grami słów i zwrotów często wyszukiwanych w internecie – tzw. słów kluczowych, często nawet nie mających związku z tematyką strony
- zapętlone okna typu pop-up – po których zamknięciu otwiera się kolejne okno, mające podobną tematykę
Terapia uzależnień od hazardu online – kontroluj zachowanie i modyfikuj je
W przypadku hazardu online, podobnie jak w przypadku hazardu konwencjonalnego, czynnikiem sprzyjającym rozwojowi uzależnienia są zniekształcenia poznawcze. I o ile w przypadku leczenia alkoholizmu czy leczenia narkomanii ważne jest uświadomienie sobie problemów emocjonalnych prowadzących do uzależnienia od alkoholu czy narkotyków, to celem leczenia uzależnień behawioralnych, w tym hazardowych powinna być praca nad zniekształceniami poznawczymi.
Ośrodek terapii uzależnień to też miejsce, gdzie ma miejsce terapia uzależnień polegająca na poprawie kontroli własnych zachowań. Pacjent uczy się modyfikować własne zachowania i kontrolować je.