Kim jest alkoholik? Czy jest nim bijący żonę pijak, czy może leżący pod ławką bezdomny, a może raczej jest nim dobrze sytuowany biznesmen, pijący alkohol w pięknym kieliszku?
Jeszcze inny schemat alkoholika prezentuje artysta. Dla wielu osób oczywistym jest, że artysta musi w jakiś sposób wyzwolić wenę. Wenę, która potrafi nie przychodzić przez długi czas. Artysta miewa też zmienne nastroje i ogólnie raczej jest niestabilny. Wówczas z pomocą przychodzi alkohol. Zresztą alkohol odpręża nie tylko artystów.
10 sygnałów alkoholizmu
- KONTROLA – kobieta alkoholiczka czy mężczyzna alkoholik to nie ten, który pije wódkę. Tak jak kobietą narkomanką nie jest osoba, która zażyła jakiś środek psychoaktywny. Alkoholikiem jest za to ten, kto nie kontroluje swojego picia. I mówiąc, że wypije jeden kieliszek, wypija osiem. Są tacy, którzy potrafią wypić dwa piwa, ale potrafią też powiedzieć sobie, że już więcej nie wypiją.
- PRACA – praca to nie jest miejsce, w którym powinniśmy pić alkohol. Jeśli jednak nie potraficie powstrzymać swojego nałogu alkoholowego i pijecie podczas wykonywania zadań zawodowych, a wręcz alkohol jest Wam potrzebny do tego, aby te zadania wykonać dobrze czy też aby w ogóle się za nie zabrać, to znak, że powinniście odwiedzić specjalistyczny ośrodek leczenia uzależnień.
- NIEŚMIAŁOŚĆ – po alkohol często sięgają osoby, które mają problemy z relacjami z innymi ludźmi. Niejeden ośrodek terapii leczenia uzależnień skupia ludzi, którzy popadli w alkoholizm w wyniku problemów z nieśmiałością. Alkohol dodaje odwagi i pomaga poradzić sobie z wieloma barierami. Jeśli Wy też sięgacie po alkohol aby stać się atrakcyjniejszymi towarzysko, to znak, że jesteście uzależnieni.
- AMBICJA – jeżeli do tej pory nie brakowało Wam ambicji, jeśli chciałyście zrobić wiele rzeczy, miałyście hobby, pasje, jeśli miałyście dużo planów i jeśli one nagle gdzieś się podziały, a zastąpił je codzienny drink, to również sygnał, że macie problem z alkoholem.
- BEZSENNOŚĆ – jednym z sygnałów uzależnienia od alkoholu jest bezsenność. Szczególnie nie można zasnąć bez codziennej porcji alkoholu. Z czasem tego alkoholu potrzeba coraz więcej.
- IZBA WYTRZEŹWIEŃ – albo szpital lub ambulatorium. Trafienie do izby wytrzeźwień z powodu nadużywania alkoholu to bardzo silny bodziec do tego, aby zgłosić się do ośrodka leczenia uzależnień.
- URWANY FILM – zwany również amnezją alkoholową. Zdarza się nie tylko alkoholikom ale również osobom uzależnionym od leków. Powodem anomalii w odtwarzaniu pamięci jest wzrost stężenia alkoholu we krwi. Bywa, że dla kobiety alkoholiczki amnezja alkoholowa jest silnym bodźcem do tego, aby zgłosić się do ośrodka terapii leczenia uzależnień.
- SAMOTNE PICIE – jeśli do tej pory lubiliście pić w towarzystwie a teraz wystarcza Wam własne towarzystwo, to może być kolejny symptom tego, że dopadły Was sidła alkoholizmu. Osoba uzależniona nie zwraca też uwagi na to, z kim pije.
- OPINIA – to kolejny bardzo znamienny sygnał. Alkoholicy często mają złą opinie w otoczeniu. Znamienne jest też nagłe pogorszenie się relacji z innymi pod wpływem alkoholu. Może to znaczyć, że osoba uzależniona nie kontroluje tego, jak się zachowuje po spożyciu kilku drinków.
- WYRZUTY SUMIENIA – sygnałem jest też to, że alkoholik żałuje wypitej lampki wina. Szczególnie jeśli podczas picia obraził on najbliższe otoczenie swoich zachowaniem. Jednak podobne sytuacje powtarzają się.
Czy potrzebna jest terapia uzależnień?
Niektórzy są zdania, że skoro sami wpadli w sidła alkoholu to sami mogą się wyleczyć bez terapii. Szczególnie tak sądzą osoby na stanowisku, dobrze sytuowane, które obawiają się przypięcia łatki alkoholika. Leczenie alkoholizmu jednak najlepiej jest podjąć pod okiem specjalisty, wybierając terapię w ośrodku leczenia uzależnień. Istnieją specjalistyczne ośrodki dedykowane dla alkoholików, narkomanów, kobiet, mężczyzn czy też dla osób, które popadły w uzależnienia behawioralne.