Terapia dla kobiet - wsparcie w grupie

Terapia grupowa czy indywidualna w leczeniu alkoholizmu – co wybrać?

Kiedy osoba uzależniona od alkoholu decyduje się sięgnąć po profesjonalną pomoc, może stanąć przed wieloma dylematami, jaką formę leczenia wybrać. Efektywność terapii jest w dużej mierze zależna od stosowanych metod, ale za najważniejsze uznaje się podejście pacjenta i jego wewnętrzną motywację do zmiany. W profesjonalnych ośrodkach leczenia uzależnień prowadzone są zarówno terapie indywidualne, jak i grupowe. Ich połączenie pozwala uzyskiwać najlepsze rezultaty.

Zalety terapii indywidualnej

Za największą zaletę terapii indywidualnej można uznać bezpieczną przestrzeń, w której pacjent może podzielić się swoimi przeżyciami i emocjami z troskliwym terapeutą. Praca indywidualna pozwala też dopasować proces leczniczy do potrzeb osoby uzależnionej. Taka forma daje możliwość nawiązania bliskiej relacji między pacjentem a specjalistą, która zbudowana jest na zaufaniu, przez co łatwiej jest dotrzeć do głębokich przyczyn choroby i odnaleźć rozwiązania dla konkretnych problemów.

Korzyści terapii indywidualnej są największe wtedy, gdy pacjent mierzy się z trudnościami, o których nie chce mówić na forum grupy, bądź gdy preferuje osobisty kontakt z terapeutą ze względu na większe poczucie bezpieczeństwa. Taka forma pracy pozwala również skoncentrować się na indywidualnych celach leczenia pacjenta.

Zalety terapii grupowej

Każdy profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień prowadzi z pacjentami terapię grupową, ponieważ ma ona niebagatelny wpływ na cały proces odzyskiwania zdrowia. Przede wszystkim taka forma pracy zapewnia wsparcie od pozostałych uczestników grupy. Daje jednocześnie poczucie przynależności i bycia rozumianym przez innych pacjentów, którzy przeżywają podobne doświadczenia. Pozostali uczestnicy terapii działają niczym swego rodzaju lustro, w którym osoba uzależniona może się przeglądać – poprzez słuchanie historii innych możliwe jest uzyskiwanie świadomości i wiedzy przydatnej dla własnego przypadku.

Terapia grupowa daje uczestnikom okazję, by podzielić się swoimi historiami, co pozwala lepiej rozumieć własną chorobę. Inne osoby w grupie mogą pomóc pacjentowi w uświadomieniu sobie wielu problematycznych aspektów, które również go dotyczą, a które wcześniej nie były dla niego dostrzegalne. Uczestnicy grupy mogą też wzajemnie motywować się do zmian, obserwować własne postępy i pomagać sobie w chwilach zwątpienia. Wsparcie w terapii, które płynie od innych uczestników, jest niezwykle ważne, zwłaszcza w przypadku, gdy pacjent nie może liczyć na pomoc ze strony własnego środowiska.

Terapia grupowa kobiet

W naszym ośrodku terapii uzależnień prowadzimy leczenie przeznaczone tylko dla kobiet. Wieloletnie doświadczenia w terapii pokazały, że specyfika uzależnienia kobiet znacząco różni się od uzależnienia mężczyzn, co wymaga specjalistycznego podejścia i odpowiedniej wiedzy. Metody leczenia alkoholizmu również powinny być należycie przystosowane do tej właśnie płci. Nasza oferta obejmuje zarówno terapię indywidualną, jak i grupową.

Grupowa terapia kobiet daje bezpieczne warunki do dzielenia się własnymi problemami z innymi osobami uzależnionymi. Poczucie przynależności i wzajemnego zrozumienia sprawiają, że kobiety mogą otworzyć się przed sobą w dużo większym stopniu niż w grupach mieszanych. Terapia indywidualna jest z kolei prowadzona przez specjalistów, którzy są wrażliwi na trudności kobiet i potrafią udzielać precyzyjnie ukierunkowanego wsparcia.

Leczenie uzależnień to złożony proces, który powinien przebiegać w atmosferze zaufania, bezpieczeństwa, empatii i zrozumienia. Nie ma tutaj miejsca na osądy i krytykę. Poczucie misji i gotowość do niesienia pomocy naszych terapeutów sprawiają, że nasze pacjentki czują się ważne, zauważone i zaopiekowane. Są to warunki niezbędne do efektywnego leczenia uzależnień.

Wsparcie kobiet w terapii uzależnień
+48 735 469 430 Niższa cena terapii