Śmiertelna dawka alkoholu to…

Alkoholizm to zaburzenie polegające na tym, że kobieta alkoholiczka lub mężczyzna alkoholik tracą kontrolę nad tym, ile wypijają kieliszków wódki czy wina.

Tak więc nie każdy kto lubi sobie umilić czas lampką wina do kolacji jest alkoholikiem. Istotne jest zachowanie kontroli. Jeśli picie alkoholu nie wpływa destrukcyjnie na Wasze życie prywatne i zawodowe, jeśli wódka nie jest dla Was najważniejsza i nie jest antidotum na wszystkie problemy to… możecie być spokojni.

Co jeszcze warto wiedzieć o alkoholizmie? – 11 ważnych faktów

  1. Wódka czy wino? – nie ma znaczenia rodzaj alkoholu. Nie uzależniamy się np. tylko od piwa albo tylko od wódki. Istotna jest sama zawartość alkoholu.
  2. Ilu jest w Polsce alkoholików i alkoholiczek? Dane z roku 2014 podają, iż jest to 4,4% ludzi w wieku powyżej 15 lat.
  3. Alkoholizm powoduje zarówno powikłania psychiczne, takie jakie halucynoza, majaczenie, zespół Korsakowa i encefalopatia Wernickego, jak i powikłania fizyczne, do których w pierwszej kolejności należy marskość wątroby. Poza tym kobieta alkoholiczka i mężczyzna alkoholik zmagają się z niedożywieniem, wyniszczeniem, zapaleniem żołądka, a także miopatią alkoholową, czyli postępującym zanikiem mięśni. Inne fizyczne powikłanie to polineuropatia alkoholowa, czyli obwodowe uszkodzenie układu nerwowego.
  4. Nie jest tajemnicą, że alkoholizm nie leczony w ośrodku terapii uzależnień może prowadzić do śmierci. Śmiertelna dawka alkoholu u dorosłego człowieka wynosi 5 do 8 g na 1 kg masy ciała. Z kolei dawka śmiertelna dla dzieci to 3 g.
  5. Alkoholizm generuje większą przestępczość oraz sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób wenerycznych. Może też powodować bezpłodność. Przez alkohol rozpadają się rodziny. Przez alkohol tracimy znajomych i przyjaciół.
  6. Niejeden ośrodek terapii uzależnień mieści u sobie pacjentów, którzy oprócz uzależnienia od alkoholu zmagają się z mnóstwem problemów współwystępujących. Leczenie alkoholizmu to także zmaganie się z problemami w kontaktach z ludźmi, przemocą w rodzinie czy problemami finansowymi.
  7. Amerykański lekarz Elvin Morton Jelinek w swojej książce pt. Koncepcja alkoholizmu jako choroby, przedstawił cztery fazy występujące w alkoholizmie. Pierwsza faza wstępna prealkoholowa trwa od kilku miesięcy do kilku lat. To czas, w którym alkoholik odkrywa w alkoholu źródło przyjemności. Picie powoli staje się antidotum na problemy emocjonalne. Powoli zwiększa się tolerancja na alkohol. Kolejna faza, zdaniem Mortona Jelinka to faza ostrzegawcza, cechująca się lukami pamięciowymi. Pojawienie się luk w pamięci to zatem ostrzeżenie, że najwyższy czas na leczenie alkoholizmu. Jeśli jeszcze nie odwiedziłaś ośrodka terapii uzależnień to pora naprawić ten błąd. Zanim pojawi się faza krytyczna, cechująca się utratą kontroli nad piciem. Ale nawet wówczas można rozpocząć leczenie alkoholizmu. Z kolei ostatnia faza to tzw. faza przewlekła.
  8. Mimo że problem z nadużywaniem alkoholu ludzie mieli już od dawna, to pojęcie alkoholizmu zostało wprowadzone dopiero w 1849 roku. Alcoholismus chronicum – autorem tej nazwy jest Magnus Huss.
  9. Kolejną ważną rzeczą związaną z nałogowym piciem jest leczenie alkoholizmu. Obecnie jest wiele wyspecjalizowanych ośrodków terapii uzależnień. Na przykład alkoholizm kobiet można leczyć w ośrodku leczenia alkoholizmu skierowanym do kobiet. Są również ośrodki odwykowe dla mężczyzn, młodzieży, a także prywatne lecznice wyspecjalizowane w uzależnieniach behawioralnych, takich jak zakupoholizm, hazard czy pracoholizm. Istnieją też ośrodki odwykowe wyspecjalizowane w określonym rodzaju terapii, na przykład terapii kobiet.
  10. Poza tym leczenie alkoholizmu to nie tylko ośrodki odwykowe, ale również Wspólnoty Anonimowych Alkoholików lub Kluby Abstynenta.
  11. Bardzo istotną kwestią związaną z leczeniem alkoholizmu jest to, że proces zdrowienia uzależniony jest przede wszystkimi od chęci osoby uzależnionej.
+48 735 469 430 Niższa cena terapii