Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym wyleczycie różnego typu kobiece uzależnienia. To ośrodek, w którym odbywa się leczenie alkoholizmu, leczenie narkomanii…
Zobaczcie, czym objawiają się poszczególne nałogi leczone w ośrodku odwykowym.
Alkoholizm – drżenie mięśni, padaczka…
Główny objaw alkoholizmu to głód alkoholowy, czyli stan psychiczny cechujący się silnym pragnieniem wypicia alkoholu. Alkoholiczka i alkoholik nie kontrolują picia. Piją między innymi dlatego, aby złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego, charakteryzującego się drżeniem mięśni, nudnościami, wymiotami, bezsennością, biegunkami, rozszerzeniem źrenic, wysuszeniem śluzówek, nadmierną potliwością, bezsennością, drażliwością, lękliwością, a nawet padaczką.
Innym objawem alkoholizmu jest przesunięcie granicy tolerancji alkoholu. Z czasem alkoholicy tracą zainteresowanie otoczeniem.
Kobieca narkomania groźniejsza od męskiej?
Czy to kobieca narkomania czy męska to objawia się ona zazwyczaj zmianą wyglądu osoby uzależnionej od środków psychoaktywnych. Widoczne są nie tylko zmiany w wyglądzie ale i w higienie osobistej, w sposobie poruszania się i mówienia. Pojawia się specyficzny zapach w oddechu, inaczej pachną włosy i ubrania.
Inny objaw to wahania nastrojów – od przygnębienia do radości. Poza tym: bezsenność (albo nadmierna senność), męczliwość, wychudzenie, drżenie rąk, częste przeziębienia, utrzymujący się długo kaszel, bóle żołądka i głowy, powtarzające się przeziębienia, a nawet napady drgawek. Objawem narkomanii mogą być także bóle w klatce piersiowej a także częste urazy lub ślady po pobiciach.
Ciekawostka – kobieca narkomania wiąże się z poważniejszymi konsekwencjami dla zdrowia. Za rozwój psychicznego uzależnienia odpowiedzialny jest między innymi estrogen, wpływający na gospodarkę dopaminy w systemie nagrody wzmacniający pozytywne odczucia podczas zażywania narkotyków.
Lekomania – kiedy samodzielnie zwiększasz dawki leku
Objawem uzależnienia od leków jest spożywanie danego specyfiku, pomimo że skończył się okres jego zalecanego stosowania. Inne objawy to panika w przypadku braku leku, samodzielne zwiększanie dawki leku, częste proszenie lekarzy o wypisanie recepty, fałszowanie recept, kupowanie leków na tzw. czarnym rynku, lękliwość, bezsenność, depresja, obsesyjne myślenie o środkach farmaceutycznych, osłabienie relacji z najbliższymi, noszenie leków przy sobie.
Ciekawostka – nie tylko kobieca narkomania, ale i lekomania kobiet charakteryzuje się większymi odczuciami podczas zażywania substancji, w tym wypadku leków. Uwarunkowania te sprawiają, że pacjentkom trudniej jest niż pacjentom zachować wstrzemięźliwość w okresie abstynencji. Pomóc może ośrodek leczenia uzależnień dla kobiet.
Zakupoholizm – kiedy zakupy wywołują euforię
Głównym objawem zakupoholizmu jest zbieractwo nowych rzeczy: butów, książek, gadżetów, odzieży, kosmetyków. Nawet drobne zakupy powodują u nałogowca euforię. Zakupoholicy spędzają dużo czasu na planowaniu wydatków. Tworzą listy zakupów. Przede wszystkim kupują niepotrzebne rzeczy i często nie starcza im na jedzenie i rachunki. Pożyczają pieniądze od znajomych, a nawet zaciągają kredyty, chwilówki. Popadają w długi, w konflikty. Często ukrywają kupione rzeczy.
Ciekawostka – zakupoholizm często dotyka osoby, które doświadczyły w dzieciństwie ubóstwa. Poprzez nadmierne kupowanie podświadomie pragną uchronić się one przed powrotem do biedy.
Seksoholizm – błędne koło erotyki
Osoba uzależniona od seksu nie umie cieszyć się erotyką w naturalny sposób. Poza tym seks staje się dla niej najważniejszą potrzebą, dla której jest gotowa na wiele poświęceń. Nie umie kontrolować swoich zachowań seksualnych. Po seksie pojawia się poczucie winy, wstyd i nienawiść do samego siebie. Pojawiają się nieprzyjemne odczucia, które seksoholik chce zniwelować, szukając pocieszenia w kolejnym seksie. W ten sposób powstaje tzw. błędne koło.
Ciekawostka – seksoholizm nazywany został uzależnieniem, obok innych uzależnień behawioralnych, oraz chorobą XXI wieku.