Krok 10 ,,Prowadziliśmy nadal obrachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnianych błędów.”
Krok 11 ,,Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, jakkolwiek Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas, oraz o siłę do jej spełnienia.”
Każdą osobę musisz traktować jako osobę żywą, osobę której należy się szacunek, której należna jest miłość i zawsze musisz stawać w tej prawdzie jeśli chcesz żyć szczęśliwie i trzeźwo. Jeśli tego nie zrobisz to wrócisz do zakłamania, a zakłamanie jest istotą twojego uzależnienia i prędzej czy później skończy się to z butelką w ręce.
Kroki 10 i 11 są bardzo indywidualną sprawą, jak osobisty kontakt z Siłą Wyższą. To osobista relacja z Bogiem i budowanie własnego sumienia.
Krok 10 jest dziękczynieniem za cały proces, który się wydarzył. To postawa, że od tej pory posprzątałaś w swoim domu i nie chcesz pozwolić, aby wkradło się tam zło, zamieszanie, aby wkradł się tam z powrotem fałsz tego uzależnienia.
,,Kiedy dom jest posprzątany ważne, aby nie pozostał pusty, ważne aby tam na stałe zamieszkał Bóg, bo w przeciwnym razie mogą tam przyjść przyjaciele, ale też i wrogowie.”
Zadziała się wielka przemiana, zadziało się nowe życie, umarł stary człowiek, a nowy człowiek się narodził i jest za co Bogu dziękować. Na tym etapie masz silne doświadczenie, że zadział się wielki cud w twoim życiu. Teraz musisz uczynić wszystko, aby ten stan utrzymać, aby tego nie zaprzepaścić i do tego potrzebny jest twój stały rozwój. Jest to konieczność dla osoby uzależnionej.
Z punktu widzenia terapeutycznego mechanizmy uzależnienia u osoby uzależnionej nigdy nie znikną!!!
Mechanizmy iluzji, zaprzeczeń, nałogowego regulowania uczuć, tendencja do zakłamania, racjonalizacja… W osobie uzależnionej nadal to wszystko jest i zawsze będzie. Dla tego potrzebny jest wgląd w siebie, stała praca nad sobą i rzeczywiście program 12 kroków AA daje taką możliwość.
Program obiecuje, że odzyskasz zdrowy rozsądek, że staniesz się coraz bardziej samodzielna.
Literatura AA:
,,Kiedy wieczorem przygotowujemy się do nocnego spoczynku zwykle przypominamy sobie wydarzenia mijającego dnia. Czy byliśmy nieprzyjaźni, egoistyczni, nieuczciwi, czy targały nami obawy? Czy jesteśmy winni komuś przeprosiny? Czy zatailiśmy w sobie coś, co powinno być natychmiast przedmiotem dyskusji z zaufaną osobą? Czy to co zrobiliśmy mogło zostać wykonane lepiej? Czy myśleliśmy wyłącznie o sobie przez większość dnia? Czy znaleźliśmy czas, aby zastanowić się, co moglibyśmy uczynić dla innych? Czy wnieśliśmy coś od siebie dla ogólnego dobra? Odpowiadając na te pytania nie wpadajmy w niepokój i nie zamartwiajmy się, bo wtedy stajemy się jeszcze mniej użyteczni dla innych. Po przeanalizowaniu wszystkich wydarzeń mijającego dnia prośmy Boga, aby udzielił nam swego przebaczenia oraz, aby wskazał nam drogę poprawy.”
Anonimowi Alkoholicy str. 74
Nie jest to żadnym nakazem, jest tylko sugestią jak cały program i o tym należy pamiętać. Alkoholicy mówią, że stosowanie tych zasad działa i przynosi rezultaty oraz pomaga rozwiązać problem uzależnienia.