Zaczyna się niewinnie, od ciekawości. Ale objęcia hazardu są zdradliwe. Same gry hazardowe są konstruowane w ten sposób, aby manipulować ludzką psychiką. Jak się przed tym obronić?
Jak grać bezpiecznie – 9 zasad
Czy to uzależniona kobieta, czy to uzależniony mężczyzna, powinni oni pamiętać, że jest 9 zasad bezpiecznej gry. Oto one:
- Ustal dokładny czas grania w gry. I ściśle się tego czasu trzymaj.
- Jeśli przegrasz, zaakceptuj to, nie próbując odzyskać pieniędzy.
- Jeśli wygrasz, ciesz się z tego. Jednocześnie zdawaj sobie sprawę z tego, że wygrana jest kwestią przypadku.
- Nie dopuść do tego, aby hazard stał się twoją jedyną przyjemnością.
- Nigdy nie graj po to, aby zarobić pieniądze. Ani po to, aby spłacić dług.
- Nie graj, kiedy jesteś pod wpływem narkotyków lub alkoholu.
- Nie pożyczaj pieniędzy ani nie wydawaj zainwestowanych pieniędzy lub rodzinnych oszczędności na hazard.
- Nie traktuj hazardu jako ucieczki od problemów albo od złych emocji.
- Nie zaniedbuj znajomych, rodziny, pracy dla gier hazardowych.
Uważaj na tych 12 sytuacji!
Są sytuacje, kiedy jesteś bardziej podatna na uzależnienie od hazardu. Kiedy nawet trzymając się powyższych zasad możesz ulec i złamać się.
Uważaj zatem na następujących 12 sytuacji:
- Kiedy wygrywasz dużą sumę.
- Kiedy masz kłopoty finansowe.
- Kiedy masz jakąś nietypową, graniczą, specyficzną sytuację osobistą lub zawodową: rozwód, zmiana pracy, rozstanie, przejście na emeryturę.
- Często czujesz się samotna.
- Nie masz celu w życiu ani hobby czy zainteresowań.
- Nie umiesz poradzić sobie ze swoim cierpieniem.
- Masz skłonności do uciekania przed problemami w uzależnienia, na przykład w alkohol czy narkotyki.
- Jesteś już od czegoś uzależniona.
- Czujesz lęk, depresję.
- Przeżyłaś traumę lub doświadczyłaś przemocy.
- Członkowie Twojej rodziny mieli lub mają problemy z uzależnieniami.
- Masz wrażenie opanowania sposobu na granie, zwiększającego szansę na wygraną.
Które gry uzależniają?
Każdy rodzaj gier hazradowych jest niebezpieczny. A więc uzależnić można się zarówno od gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry w bingo, loterii fantowych, ruletki, pokera, blackjacka, loterii promocyjnych, czy też od loterii audiotekstowych, totalizatora, bukmacherstwa i gier na automatach.
Dlaczego gry uzależniają?
Można mówić o predyspozycjach do uzależnień, ale już sama specyfika korzystania z gier hazardowych sprzyja wpadnięciu w nałóg hazardu. Specjaliści przyznają, że już sam sposób konstruowania gry odwołuje się do psychologicznych mechanizmów ludzkich. Takim mechanizmem jest wzmocnienie pozytywne, czyli nagroda, którą jest zbieranie punktów, odnoszenie sukcesów, zaliczanie kolejnych etapów. Jeśli graczowi uda się przejść pierwszy etap, pragnie on zaliczyć kolejny i kolejny. Ale zaliczanie punktów, etapów sprawia, że gracz musi poświęcić na granie coraz więcej czasu. Powoli zaniedbuje inne dziedziny życia i zostaje mu tylko hazard.
Gry hazardowe wymagają nie tylko czasu ale i koncentracji. Angażują wzrok, słuch i inne zmysły. Niosą za sobą ryzyko odcięcia od świata zewnętrznego. Szczególnie gry internetowe. Tracimy poczucie czasu, nie odczuwamy zmęczenie, a w skrajnych przypadkach zapominamy o potrzebach fizjologicznych. W dodatku producenci gier wciąż wynajdują nowe sposoby, aby podsycić zainteresowanie gracza i jeszcze bardziej nim zawładnąć.
Jak leczyć? – ośrodek terapii uzależnień
Leczenie zaczyna się od podjęcia decyzji. Decyzji o rozpoczęciu całkowitej abstynencji. I od uświadomienia sobie problemu oraz przyznania się do tego, że jest się uzależnionym. I tu nieistotny jest wiek czy płeć. Zarówno uzależniona kobieta jak i uzależniony mężczyzna powinien zgłosić się do ośrodka terapii uzależnień.
Pamiętajcie też o tym, że abstynencja oznacza też to, że rezygnujecie również z roli obserwatora. Nie możecie pójść do kasyna tylko po to, aby się poprzyglądać. Wszystko po to, aby uwolnić się od nałogowego rozmyślania o hazardzie. Bo hazard, tak jak i inne uzależnienie, rodzi się w głowie. Niedozwolone jest także oglądanie teleturniejów w telewizji. Hazardzista musi również zachować abstynencję od alkoholu i innych środków psychoaktywnych.