Czy heroina powoduje depresję?

Czy choroby chodzą parami? Na to wygląda. Podobnie jak astmie często towarzyszą alergie, a problemy z sercem występują u osób chorujących na cukrzycę, tak do ośrodków leczenia alkoholizmu zgłaszają się osoby mające problem z zaburzeniami osobowości. Zobaczcie, jakie choroby psychiczne towarzyszą uzależnieniom.

Alkoholizm i zaburzenia osobowości

Ośrodki leczenia alkoholizmu goszczą u siebie pacjentów, u których źródło problemu leży w emocjach. Często zmagają się oni z zaburzeniami osobowości. Alkohol jest antidotum na smutki. I odwrotnie, wieloletnie nadużywanie alkoholu może spowodować poważne zmiany w mózgu.

A oto jakie zaburzenia najczęściej towarzyszą chorobie alkoholowej:

  • demencja – czyli otępienie. Kobieta alkoholiczka często ma problemy ze znacznie obniżoną sprawnością umysłową. Oczywiście istnieje wiele kryteriów otępienia i wcale nie musicie mieć najcięższego stadium. Otępienie jednak zazwyczaj kojarzy się z osobami starszymi, ale wbrew potocznym opiniom nie jest to naturalny stan charakterystyczny dla starzenia się. Otępienie alkoholowe objawia się zaburzeniami myślenia, rozumienia, orientacji, uczenia się czy też liczenia. Zaburzeniom tym towarzyszą problemy emocjonalne, zaburzenia motywacji i zachowania się. Zmiany te spowodowane są wpływem toksycznych substancji na mózg. W początkowej fazie otępienia alkoholowej te zmiany nie są zbyt mocno zauważalne, ale jeśli pojawia się apatia czy też obojętność to znak, że już najwyższy czas odwiedzić profesjonalny ośrodek terapii uzależnień, by podjąć leczenie alkoholizmu.
  • mania – to zaburzenie afektywne, towarzyszące alkoholizmowi. Pacjenci opisują stany maniakalne jako przyjemne. Czasami jednak manii towarzyszy rozdrażnienie. Mogą też wystąpić urojenia prześladowcze. Pacjent w manii dużo mówi, wręcz mówi bez końca. Jest pobudzony psychoruchowo. Nie odczuwa potrzeby snu. Skarży się na gonitwę myśli. Miewa trudności z koncentracją.
  • schizofrenia – czyli psychoza alkoholowa, zwana jest również schizofrenią alkoholową. Ośrodki leczenia alkoholizmu przygotowane są na alkoholików zmagających się z psychozą, która jest efektem działania alkoholu na układa nerwowy pacjenta. Warto pamiętać, że alkohol to substancja psychoaktywna, która wpływa destrukcyjnie nie tylko na wątrobę ale również na mózg. Kobieta alkoholiczka w epizodzie psychozy nie jest w stanie prawidłowo postrzegać rzeczywistości. Miewa też zaburzenia świadomości i myślenia, a także takie zaburzenia psychotyczne jak urojenia i omamy.
  • narkomania – bywa, że kobieta narkomanka zostaje alkoholiczką, przeskakując z jednego uzależnienia w inne. Dlatego leczeniu narkomanii często towarzyszy leczenie alkoholizmu. Ośrodki leczenia alkoholizmu często przystosowanie są również do leczenia narkomanii. Często są też wyspecjalizowane w kobiecych uzależnieniach.

Narkomania i schizofrenia

A konkretnie uzależnienie od marihuany. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne przeprowadziło badania, z których wynika, że aż połowa schizofreników nadużywa substancji psychoaktywnych. Jednak szczególnym duetem jest schizofrenia i nadużywanie marihuany. Na razie nie znamy konkretnego powodu, z jakiego schizofrenicy szczególnie często sięgają właśnie ten rodzaj narkotyków. Faktem jest jednak, że zażycie marihuany wywołuje podobne objawy jak schizofrenia podczas epizodu.

Kokaina i lęki

Z kolei ludzie nadużywający kokainy sięgają po ten środek psychoaktywny, gdyż daje im on poczucie mocy i euforii. Jednak konsekwencją zażywania kokainy są lęki i drastyczne pogarszanie się nastroju. Niejeden ośrodek terapii uzależnień od narkomanii gości w swoich progach pacjentów cierpiących także na halucynacje, paranoję, podejrzliwość czy bezsenność.

Heroina i depresja

Z kolei heroina, która początkowo daje iluzję poprawy nastroju, przy dłuższym stosowaniu uszkadza tę część mózgu, która odpowiada za poczucie przyjemności. Długotrwałe oddziaływanie tej substancji psychoaktywnej na mózg może spowodować depresję. Z czasem kobieta narkomanka lub mężczyzna narkoman mogą odczuwać zadowolenie jedynie podczas zażycia heroiny, co prowadzi do dalszego rozwoju narkomanii.

+48 735 469 430 Niższa cena terapii