Bigoreksja – uzależnienie od przyrostu mięśni

Uzależnić można się nie tylko od narkotyków, alkoholu czy internetu, ale również od chodzenia na siłownię. Jeśli przez większość dnia myślisz o robieniu brzuszków czy o układaniu wysokobiałkowej diety, to bardzo prawdopodobne, że jesteś bigorektykiem albo bigorektyczką.

bigoreksja

 

Co to jest bigoreksja?

Bigorektyk obsesyjnie dba o swoje ciało, aby było umięśnione. Przy tym nie widzi swojego wyglądu realistycznie. Uważa, że jest za chudy nawet wówczas, gdy jego sylwetka jest wyraźnie muskularna. Uzależnienie bierze się oczywiście z braku akceptacji swojego wyglądu.

Bigorektyk, podobnie jak tanorektyk, anorektyk czy bulimik, zbyt skupia się na swoim wyglądzie. Aby uzyskać wymarzoną wysportowaną sylwetkę, nieustannie ćwiczy, stosuje restrykcyjną dietę i suplementy. Posiłki spożywa najczęściej w domu, a jeśli wychodzi to z zapakowaną sałatką. W ten sposób kontroluje co i kiedy je. Osoba uzależniona stale jest niezadowolona ze swojego wyglądu. Uważa swoje ciało za niedoskonałe.

Uwaga! Aby szybko uzyskać efekty, bogorektyk często stosuje sterydy ułatwiające szybki wzrost mięśni i podnoszące wytrzymałość. Jednak w większych dawkach sterydy mogą prowadzić do zahamowania wzrostu, chorób serca, zapalenia wątroby czy niewydolności nerek, a także impotencji i łysienia u chłopców oraz obniżenia głosu, nadmiernego owłosienia i zaburzeń cyklu menstruacyjnego u dziewczynek.

 

Sygnały ostrzegawcze

Jakie niepokojące działania wykonuje bigorektyk?

  • waży się kilka razy dziennie
  • często mierzy obwód mięśni
  • dużo wie i sporo mówi na temat wpływu kulturystyki na zdrowie
  • ciągle poszerza zasób swojej wiedzy na temat kulturystyki, szuka informacji na ten temat w internecie
  • stale wymienia się w internecie doświadczeniami dotyczącymi sposobów odżywiania
  • niemal bez przerwy ćwiczy
  • szybko przyrastają mu mięśnie z powodu zażywania sterydów
  • cierpi na obrzęd twarzy, szyi oraz nóg spowodowany zatrzymaniem się wody w organizmie
  • ma siniaki i rozstępy
  • ma trądzik na plecach, ramionach, klatce piersiowej i przebarwienia skóry
  • zachowuje się impulsywnie, agresywnie, ma huśtawki nastroju spowodowane zażywaniem sterydów
  • odstawienie sterydów powoduje apatię, osłabienie i zmianę masy mięśniowej na tłuszczową
  • unika spotkań rodzinnych i towarzyskich z powodu zaabsorbowania treningami i porami posiłków

Uwaga! W przypadku rozpoznania bigoreksji należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień.

 

Jaka jest przyczyna bigoreksji?

Przyczyną bigoreksji jest nie tylko brak samoakceptacji ale także promowany przez media ideał piękna. Stąd w dzisiejszym świecie bardzo łatwo jest wpaść w uzależnienie od poprawiania własnego wyglądu. Szczególnie w kulturze Zachodu promowany jest kult młodości, a piękni ludzie są wszędzie: w telewizji, na billboardach, w reklamach, w czasopismach, w internecie.

Uwaga! Nawet na opakowaniach codziennych produktów widzimy zjawiskowo wyglądające panie i uśmiechy przystojnych mężczyzn. Porównujemy się z nimi i widzimy, że wciąż jesteśmy niedoskonali. Często nie zdajemy sobie sprawy, że postacie z mediów nie są naturalne i wcale tak pięknie nie wyglądają w rzeczywistości, bo ich wizerunki na zdjęciach są retuszowane, a gwiazdy i celebrytów stać na drogie wizyty u chirurgów plastycznych.

 

Kto choruje na bigoreksję?

Potencjalnym bigorektykiem jest młody mężczyzna około 20 roku życia. Chętnie korzystający z internetu i oglądający na portalach internetowych zdjęcia umięśnionych sportowców. Często w bigoreksję wpadają osoby, które wcześniej zmagały się z nadwagą czy miały wątłą sylwetkę i odczuwały z tych powodów brak akceptacji grupy rówieśników.

Bigoreksja dotyka także ludzi, którzy wcześniej mieli zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, bulimia czy ortoreksja, ponieważ bazą tych chorób jest także zbyt krytyczne postrzeganie własnej sylwetki i brak wiary w siebie.

Uwaga! Uciekaniem w ćwiczenia można też zagłuszać problemy w pracy czy w relacjach z innymi. Rozbudowanie masy mięśniowej jest lekiem na frustrację i zagłuszenie złych myśli. Ucieczka w ćwiczenia bywa także reakcją na stres.

+48 735 469 430 Niższa cena terapii