Uzależniona kobieta – 15 cech wyróżniających kobiece uzależnienia

alkoholizm kobiet

Czy wiecie, że mężatki rzadziej niż singielki spożywają w ciąży alkohol? Z kolei kobiety w nieformalnym związku są bardziej narażone na przejęcie uzależnienia od swojego partnera. Jak pomóc alkoholikowi? Jak wyjść z alkoholizmu?

Zobaczcie, czym charakteryzują się kobiece uzależnienia!

Alkoholizm kobiecy objawy.

  1. W odróżnieniu od mężczyzn, panie (statystycznie) wpadają w sidła alkoholizmu w późniejszym wieku.
  2. Nie znaczy to jednak, że młode kobiety nie piją! Przeciwnie – ostatnio występuje tendencja do naśladowania zachowań męskich przez młode kobiety.
  3. Kobiety doświadczają znacznie szybciej negatywnych skutków picia alkoholu. Szybciej doświadczają konsekwencji społecznych, psychologicznych i biologicznych. Narastanie tych negatywnych następstw specjaliści nazywają „teleskopowym rozwojem uzależnienia u kobiet”.
  4. Uzależniona kobieta to często taka, która mieszka z uwikłanym w alkoholizm partnerem. Na rozwój alkoholizmu u pań wpływają również zaburzenia seksualne i lękowo-depresyjne, cechy osobowości i obciążenia środowiskowe. Alkoholizm kobiecy.
  5. Występowanie uzależnienia od alkoholu w rodzinie pełni jednak mniejszą rolę w rozwoju alkoholizmu u kobiet niż u mężczyzn. Alkoholizm kobiet.
  6. Podejmujące leczenie panie zgłaszają przy okazji wiele innych problemów – finansowych, zawodowych, zdrowotnych.
  7. U pań wraz z rozwojem alkoholizmu pojawiają się i pogłębiają problemy emocjonalne i psychiczne. Szczególnie potęgują się depresja i lęki.
  8. Kobiety są bardziej krytyczne wobec własnego alkoholizmu niż mężczyźni. Mają także większe poczucie winy.
  9. Zwiastunem rozwoju uzależnienia u kobiet jest rozpoczęcie picia w wieku dorastania, bycie w nieformalnym związku z mężczyzną nadużywającym alkoholu, zaburzenia seksualne, wykorzystywanie seksualne w dzieciństwie, zaburzenia depresyjne i lękowe, przyjmowanie środków psychoaktywnych. Alkoholizm wśród kobiet.
  10. W związku z tym, że u kobiet uzależnionych od alkoholu pojawiają się specyficzne potrzeby fizyczne, społeczne i problemy psychologiczne, konieczne jest tworzenie specjalnych programów leczenia dla kobiet alkoholiczek. Typowo kobiece uzależnienia leczy specjalistyczny ośrodek terapii leczenia uzależnień im. Marii Teresy z Kalkuty. Jego misją jest ratowanie kobiet dotkniętych uzależnieniem i współuzależnieniem. Specjalny program otacza opieką całą rodzinę, gdyż współuzależnienie destabilizuje funkcjonowanie całego systemu rodzinnego, generując stres, brak poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Specjalnie dobrana wielotorowa metoda leczenia zapewnia relaks, wyciszenie, wsparcie duchowe i dyskrecję. Oparta jest na idei, że razem można osiągnąć więcej niż w pojedynkę. Opiera się nie tylko na wiedzy teoretycznej ale i na konkretnym doświadczeniu. Specjalnie dobrana metoda prywatnego ośrodka uzależnień składa się z terapii grupowej, warsztatów, mitingów pozwalających zrozumieć zachowania własne i bliskich osób oraz zapoczątkować zmianę, która jest procesem.
  11. O ile w przypadku mężczyzn niższe wykształcenie i niższy status społeczny pociągają ze sobą skłonność do uzależnienia, to u kobiet jest odwrotnie – im wyższe wykształcenie, tym statystycznie większa skłonność do alkoholizmu. Powodem takiego stanu może być to, że żyjąc w społeczeństwie patriarchalnym i androcentrycznym (czyli stawiającym pierwiastek męski w centrum uwagi) kobiety najpierw starają się zadbać o dzieci i męża, a później myślą o sobie i o zakupie takich dóbr luksusowych jak alkohol. Panie o wyższym statusie mogą sobie zatem pozwolić na kupno alkoholi. Nie mówiąc już o tym, że kobiety mają zazwyczaj wyższe wymagania jeśli chodzi o jakość alkoholi.
  12. Wieloletnie intensywne picie kobiet skutkuje (częściej niż u mężczyzn) uszkodzeniem mięśnia sercowego. Powoduje również uszkodzenie wątroby oraz zapalenie trzustki. Poza tym picie więcej niż jednego drinka dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu sutka. U dorastających dziewcząt spożywanie alkoholu skutkuje zmniejszeniem hormonu wzrostu. Uzależniona kobieta w wieku rozrodczym ryzykuje zaburzeniami cyklu menstruacyjnego, wzrostem stężenia prolaktyny w surowicy krwi, zaburzeniami płodności, upośledzeniem rozwoju płodu i wcześniejszą menopauzą.
  13. Kobiety w ciąży zazwyczaj ograniczają spożycie alkoholu. Nabierają motywacji do podjęcia leczenia odwykowego.
  14. Co ciekawe, alkohol w ciąży rzadziej spożywają mężatki.
  15. Picie alkoholu w ciąży zwiększa ryzyko poronienia oraz śmierci płodu lub noworodka. Zwiększa występowanie wad wrodzonych. Uwaga – najniebezpieczniejsze jest spożywanie alkoholu w pierwszym trymestrze ciąży!
+48 735 469 430 Niższa cena terapii