Niższa cena terapii
+48 735 469 430

Pytania i odpowiedzi

Zadaj pytanie

Czy program działa?

- Po raz pierwszy zastosowano go w zamkniętym lecznictwie odwykowym w USA w stanie Minnesota w 1940 roku. Tak powstał model "Minnesota", obecnie stosowany w wielu krajach. W Polsce elementy modelu Minnesota zaczął wprowadzać jako pierwszy, kierowany przez dr med. Bohdana Woronowicza, Oddział Odwykowy, a później Ośrodek Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W oparciu właśnie o ten program( w mniejszym lub większym stopniu) zostały stworzone wszystkie stosowane do tej pory terapie uzależnień. Jak wskazuje raport z 2013 roku ”National Survey of Substance Abuse Treatment Service w USA, model programu 12 kroków AA jest wykorzystywany aż w 74% ośrodków odwykowych w USA. Badania pokazują że aż 67% osób zdrowiejących w oparciu o ten program zachowuje trzezwość przynajmniej przez kolejne 16 lat, podczas gdy w oparciu o samą terapię zaledwie 25%. Do tej pory nauka nie znalazła bardziej efektywnej metody walki z uzależnieniem. Właśnie dlatego szczególną rolę w funkcjonowaniu naszego Ośrodka i w podejściu do terapii odgrywają kontakty z Ruchem AA. Polegają one z jednej strony na zatrudnianiu w charakterze terapeutów osób, które są jednocześnie wieloletnimi uczestnikami Wspólnoty z drugiej zaś na wykorzystywaniu elementów Programu Dwunastu Kroków AA w pracy terapeutycznej . Taką metodę pracy z uzależnionymi rekomendują również największe autorytety polskiego lecznictwa odwykowego, jak prof. Bohdan Woronowicz,śp. Wiktor Osiatyński,czy doktor psychologii Ewa Woydyłło. Cytując prof. Bohdana Woronowicza w książce pt.: „Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień”: „..pracując w swoim centrum, zauważyłem że łączenie programu AA z terapią , daje o wiele lepsze i stabilniejsze efekty w leczeniu uzależnień..”

 

Jak uzyskać dofinansowanie leczenia ?

- Każda kobieta gotowa przyjąć pomoc w walce z uzależnieniem może starać się o dofinansowanie swojego leczenia poprzez Fundację na Rzecz Pomocy Kobietom. Wystarczy wypełnić formularz dofinansowania. Zgłoszenia rozpatrywane są indywidualnie.

 

Jak długo trwa pobyt?

- Standardowy sugerowany pobyt dla uzależnionych kobiet to min 6 tygodni a dla współuzależnionych 4 tygodnie. Mamy w ofercie również 8 tygodniowy program pogłębiony, 8 tygodniowy specjalistyczny program dla Seniorek (60+) oraz 21 dniowy program motywujący. Istnieje też możliwość przedłużenia pobytu.

 

Co nas wyróżnia ?

- Nie jesteśmy tylko terapią. Uczymy i dajemy wsparcie poprzez tworzenie środowiska wzajemnej pomocy i wymiany doświadczeń pomiędzy kobietami zmagającymi się z uzależnieniem oraz tymi żyjących już w trzeźwości.

 

Co po wyjściu z ośrodka?

- Po zakończonym pobycie zapewnimy kontakt w Twoim miejscu zamieszkania lub możliwie najbliższym z osobą która udzieli Ci wsparcia w początkowym okresie. Otrzymasz też wykaz meetingów AA, oraz zalecenia „na wyjście”. Nasze pacjentki mogą również bezterminowo uczestniczyć w meetingach i imprezach organizowanych przez ośrodek, maja możliwość uzyskania indywidualnych porad i uczestnictwa w warsztatach.

 

Co należy zabrać?

- 1. piżama, bielizna, dres, obuwie sportowe, pantofle, wygodna odzież, 2. ręczniki, przybory higieniczne i kosmetyki 3. zeszyt min 60 kartek., długopis, zakreślacz 4. w przypadku brania leków- na cały czas pobytu, wraz z zaleceniami dawki / stosowania wystawionymi przez lekarza (obowiązek poinformowania lekarza ośrodka o braniu leków, oddania ich w depozyt do dawkowania pod kontrolą personelu). Prosimy nie przywozić swoich książek, pozycji typu czasopisma dla kobiet, magazyny czy nowele, z uwagi na intensywność zajęć i konieczność skupienia się na procesie terapeutycznym. 5. papierosy w wypadku palenia (istnieje możliwość zakupienia na miejscu). 6. nie można przywozić swojej żywności i napojów. (istnieje możliwość zakupienia na miejscu). 7. prosimy nie przywozić narzędzi ostrych, płynów do płukania ust na bazie alkoholu, perfum, syropów na bazie alkoholu, gier hazardowych i kart do gry.

 

Czy moja anonimowość jest bezpieczna?

- Całkowicie! W ośrodku obowiązuje pełna dyskrecja i ochrona danych osobowych. Zwracamy się do siebie po imieniu, nawet personel zna pacjentki tyko z imienia.

 

Czy otrzymam zwolnienie lekarskie L4?

- Tak, na wniosek pacjentki wystawiamy zwolnienie lekarskie. Zwolnienie wystawia lekarz psychiatra. Na zwolnieniu nie ma danych ośrodka terapii uzależnień.

 

Czy rodziny znajdą tu pomoc?

- Tak, nasz program rodzinny jest dostępny dla każdego członka rodziny. Obejmuje warsztaty i indywidualne konsultacje z terapeutą. Wymaga wcześniejszej rejestracji.

 

Czy potrzebne jest skierowanie lekarskie?

- Nie, wystarczy ustalić termin rozpoczęcia terapii telefonicznie. Aby zarezerwować termin należy wpłacić bezzwrotną zaliczkę w wysokości 10% ceny rezerwowanej usługi.

 

Czy rodzina może mnie odwiedzić?

- Tak. Wizyty rodzin odbywają się w niedzielę w godzinach od 10:00 do 17:00.

 

Czy można zabrać telefon?

- Tak, korzystanie w tylko wyznaczonym czasie wolnym.

 

Czy można zabrać laptopa?

- Nie, istnieje możliwość korzystania w wyznaczonym czasie z komputera w ośrodku.

 

Czy jest dostępna pralnia?

- Tak, zapewniamy tez detergenty.

 

Czy można zabrać alkohol lub inne środki odurzające?

- Kategorycznie nie! Skutkuje to natychmiastowym wydaleniem z ośrodka bez zwrotu poniesionych kosztów.

 

Masz jakieś pytanie? Napisz do Nas


    „Współadministratorami Pana/ Pani danych osobowych jest Gabriela Flig prowadząca działalność gospodarczą pod firmą „Firma Usługowa Gabriela Flig” z siedzibą w Jasienicy oraz Barbara Roj prowadząca działalność gospodarczą pod firmą „OTUK Barbara Roj” z siedzibą w Międzyrzeczu Górnym 769 jako wspólnicy spółki cywilnej OTUK Spółka Cywilna Gabriela Flig Barbara Roj z siedzibą w Międzyrzeczu Górnym przy ul. Willowej 769.

    Kontakt z administratorem danych: infootuk@gmail.com Więcej informacji w klauzuli informacyjnej.[N3]