Przekaż darowniznę
+48 735 469 430

Lęki, synestezja, demony… – jasne i ciemne strony narkotyków

Zobaczcie, co jeszcze ciekawego można powiedzieć o narkotykach.

narkotyki

Heroina czyli kompot – kiedy cały świat znika za mgłą

Co warto wiedzieć o heroinie? Podobno jest dobra na kaszel i ból głowy. Dobrze radzi sobie także i z innymi dolegliwościami. Nazwa narkotyku pochodzi stąd, że testujący go naukowcy poczuli się po zażyciu specyfiku… heroicznie.

Najpowszechniejszą odmianą heroiny w naszym kraju jest tzw. kompot. Często uzyskiwany jest metodą chałupniczą. Ale uważajcie, bo w 1985 roku samodzielna uprawa heroiny została w Polsce zakazana.

Dlaczego po heroinie czujemy się dobrze? Po heroinie doświadczamy niesamowitego relaksu. Zniesienia bólu i znieczulenia na świat. Problemy nie są problemami, bo (jak mówią narkomani) “cały świat znika za mgłą”. A my jesteśmy obok. Obok tego wszystkiego. Obok tego, co złe, nudne, beznadziejne, zwyczajne.

Jakie efekty uboczne? Niestety, zaczyna swędzieć skóra, wymiotujemy, nie czujemy satysfakcji z seksu, robimy się smutni.

Inne nazwy, to… hera, hercia, helena, kompot,

Kokaina czyli charlie – pół godziny szczęścia

Co warto wiedzieć o kokainie? W XIX wieku była powszechnie dostępna. Często dodawano ją do czekolady, papierosów, wina, a nawet coca coli. Aż do 1903 roku przeciętna szklanka coca coli zawierała 9 miligramów koki. Dzisiaj kokaina jest najbardziej ekskluzywnym narkotykiem.

Dlaczego po kokainie czujemy się dobrze? Kokaina łagodzi zmęczenie, dodaje mocy, wzmaga pewność siebie i podniecenie, wywołuje euforię i poczucie szczęścia. Wyostrza również zmysły, co szczególnie cenią sobie artyści.

Jakie efekty uboczne? Poczucie mocy i euforii jednak nie ma jakiegokolwiek związku z dziejącymi się wydarzeniami. Efekt pewności siebie i szczęścia trwa tylko pół godziny. Po trzydziestu minutach zaczynamy odczuwać poirytowanie i zmęczenie. Wtedy narkoman najczęściej sięga po kolejną porcję.

Dłuższe przyjmowanie kokainy skutkuje uzależnieniem, bezsennością, brakiem łaknienia, wyniszczenie organizmu, stanami lękowymi i depresją.

Inne nazwy, to… koka, koks, charlie, śnieg

Marihuana czyli trawka – dobry sposób na słabą pamięć

Co warto wiedzieć o marihuanie? Większość konsumentów palenia marihuany traktuje ją raczej jako używkę, podobną do kawy czy papierosów, niż jako narkotyk. O ile w Polsce konopie są zabronione, to w Holandii można mieć do 5 gram tego narkotyku.

Dlaczego po marihuanie czujemy się dobrze? Tzw. trawka na każdego działa trochę inaczej. Jednych pobudza, powoduje wesołość, gadatliwość. Innych uspakaja, wycofuje.

Jakie efekty uboczne? Marihuana często powoduje duży apetyt. Dłuższe zażywanie tego środka psychoaktywnego pogarsza sprawność psychofizyczną, zaburza koordynację ruchową, percepcję i pamięć. Wzrasta ciśnienie krwi, pojawiają się bóle głowy.

Inne nazwy, to… trawa, trawka, zioło, maryśka, gandzia

LSD czyli listek – zjednoczenie z całym światem

Co warto wiedzieć o LSD? Naukowiec, który pierwszy przetestował na sobie ten narkotyk powiedział, że po godzinie od zażycia czuł się tak, jakby “demon opanował jego dusze, a mijani na ulicy ludzie mieli na sobie straszne maski”. LSD rozprowadzane jest w postaci tabletek, płynów, kostek, ale najczęściej występuje w postaci kwadratowych kawałeczków papierków umieszczanych pod językiem. Slangowa nazwa trip dotyczy czasu, po którym odczuwa się działanie narkotyku.

Dlaczego po LSD czujemy się dobrze? Wszystkie odczucia są spotęgowane. Doświadczacie halucynacji i synestezji, czyli stanu, w którym doświadczenia jednego zmysłu, na przykład zmysłu wzroku wywołują również doświadczenia charakterystyczne dla innych zmysłów.

Czyli na przykład niskie dźwięki odbieracie jako miękkie, a barwa niebieska wydaje się Wam chłodna. Lub kiedy odczuwacie ciepło przy głośnych dźwiękach. Po zażyciu LSD przedmioty wydają się błyszczące oraz czujecie zjednoczenie z całym światem. Podobno LSD zwiększa również kreatywność.

Jakie efekty uboczne? LSD skutkuje często wymiotami, poczuciem osamotnienia i oszołomienia, napadami płaczu i paniki, lękami.

Inne nazwy, to… Kwas, papierek, listek, trip.

Amfetamina czyli spid – przypływ energii i brak krytycyzmu

Co warto wiedzieć o amfetaminie? Była wykorzystywana już podczas drugiej wojny światowej przez brytyjskich, japońskich, amerykańskich i niemieckich żołnierzy. Podobno codziennie zażywał ją również Adolf Hitler.

Dlaczego po amfetaminie czujemy się dobrze? Amfetamina pobudza współczulny układ nerwowy, wyzwala dopaminę, stąd konsument białego proszku odczuwa nagły przypływ energii, silną koncentrację i umiejętność skupienia się na nauce. Wzrasta pewność siebie i wiara we własne możliwości.

Jakie efekty uboczne? Chęć aktywnego działania idzie w parze z brakiem realizmu i krytycyzmu. Pojawia się agresywność, nadmierna gadatliwość, drżenie rąk, potliwość, opóźnienie ejakulacji u mężczyzn, szczękościsk, zgrzytanie zębami. Osoba pod wpływem amfetaminy może mieć złudzenie insektów na skórze.

Inne nazwy, to… spid, amfa, proszek, proch, białe szaleństwo, setka, koka, koks, charlie, śnieg, biała dama,

Lista wpisów