Stosunek rodziców do dziecka stanowi głęboką uczuciową więź. To właśnie oni wydali na świat swoje dziecko, obserwowali jego pierwsze kroki, kochali i prowadzili kiedy dorastało i mieli nadzieję na szczęśliwe dorosłe życie swojej pociechy.
Dlatego ból zdezorientowanych i zatroskanych rodziców alkoholiczki jest szczególnie trudny, bo związany z bezradnością.
Co można zrobić, aby uświadomić matkę, że teraz kiedy dziecko jest dorosłe, nie ma prawa już nim kierować? Wzory zachowania wynikające z przyzwyczajenia, chęć kierowania jakby córka ciągle była dzieckiem, jest rodzicielskim odruchem. Dla rodzica bolesnym jest przeciwstawianie się jego autorytetowi, ignorowanie jego próśb i wyrzutów. Rodzice na przemian przebaczają, usprawiedliwiają, proszą , robią wyrzuty, mając nadzieję, wbrew wszelkiej logice, że to co robią w końcu będzie pomocne.
Często rodzice czują się współwinni piciu córki, zastanawiają się: „co złego zrobiliśmy?”, „gdzie popełniliśmy błąd?”. Niektórzy rodzice posuwają się do tego, że oskarżają męża alkoholiczki, że jest on przyczyną jej picia, albo są nadopiekuńczy bo mają wyidealizowany obraz dziecka. Często miłość lub duma rodzica przeszkadzają w leczeniu z powodu zbyt wielkiej pobłażliwości.
Jak pomóc córce?
Pierwszą rzeczą, jaką należy sobie uzmysłowić jest fakt, że TWOJE DZIECKO JEST CHORE!, że alkoholizm jest chorobą, tak samo rzeczywistą jak cukrzyca czy gruźlica. Nie można nikogo oskarżać za alkoholizm chorej osoby. Ona pije, ponieważ jest chora.
Pomożesz tylko wtedy, gdy nareszcie pogodzisz się z faktem, że ona nie jest w stanie kontrolować swojego picia. Ty, jako rodzic, przez swoje narzekanie, złorzeczenie, życzliwość czy jej brak, nie jesteś w stanie zmusić dorosłej, uzależnionej osoby do zaprzestania picia. Musisz sobie uświadomić, że nie masz już prawa do krytykowania i wymagania trzeźwości od córki bardziej, aniżeli od kogoś obcego. Nie pomagasz jej kiedy nieustannie wyciągasz ją z kłopotów, bierzesz na siebie odpowiedzialność za jej problemy, kiedy usprawiedliwiasz i kiedy traktujesz jak nieporadne, nieodpowiedzialne dziecko..W takim wypadku, to dziecko nigdy nie dorośnie.
Odpowiedzialność?
Ty nie jesteś za to wszystko odpowiedzialna/y. Nikt nie jest. Nie wstydź się za nią, nie ukrywaj problemu, nie sprzeciwiaj się kiedy mąż lub dzieci szukają profesjonalnej pomocy. Często ujawnienie nałogu prowadzi do kryzysu, który powoduje że alkoholiczka zgadza się na przyjęcie pomocy i rozpoczęcie leczenia. Twoja miłość do córki musi być dostatecznie silna, aby pozostawić jej samej decyzję w osiągnięciu punktu zwrotnego w chorobie.
Najlepsze co możesz zrobić to „ZOSTAWIĆ I ODDAĆ BOGU”. Pamiętaj, że Ona jest tak samo dzieckiem Boga jak i Twoim!
Możesz jej w rzeczywiści pomóc, jeśli w odpowiednim dla córki momencie zaproponujesz jej terapię w naszym Ośrodku Terapii Kobiet lub innym ośrodku odwykowym, pomoc specjalisty ds uzależnień, czy miting AA. Moment taki pojawi się, kiedy będzie ona naprawdę zrozpaczona z powodu swojego picia, kiedy boleśnie odczuje konsekwencje nałogu. Jedynie wtedy będzie w stanie przyznać, że nie kontroluje swojego picia i potrzebuje pomocy.
Wreszcie kiedy uda się skierować ją pod opiekę specjalisty i grupy AA, nie staraj się brać udziału w jej wysiłkach w osiągnięciu trzeźwości. Nie załamuj się nawet kiedy ma wpadki. Jej terapeuta, sponsor i przyjaciele w AA wiedzą jak jej pomóc, oni rozumieją jej problem, ponieważ jest on ich własnym problemem. Prawdziwe zainteresowanie i współczucie dla Twojego dziecka możesz okazać przez wewnętrzne odseparowanie się od jej choroby i związanych z nią problemów, oraz poprzez modlitwę w jej intencji. To jest właśnie prawdziwa miłość!
Czy to trudne?
Tak wiemy, że to bardzo trudne dla rodzica… Tymczasem, aby podtrzymać odwagę do działania, znaleźć wytchnienie i spokój, udaj się po pomoc i wsparcie do najbliższej Grupy AL-Anon (grupa członków rodzin alkoholików), lub do specjalisty ds.współuzależnienia w naszej placówce. Otaczamy naszą opieką całe rodziny osób uzależnionych. W przypadku współuzależnienia dochodzi bowiem do destabilizacji funkcjonowania całego systemu rodzinnego. Istnieje jednak punkt zwrotny w tym procesie. Możesz przerwać ciąg kiedy zwrócisz się o pomoc i skonfrontujesz się ze swoim problemem. Pomoc jest w zasięgu ręki ale musisz podjąć decyzję by o nią poprosić. Kontaktując się z nami spotkasz się osobami, które myślały i czuły tak jak Ty i mają doświadczenie w zdrowieniu.