Czy zakupoholiczka może zostać bezdomną?

Czy wiecie, że o ile w Polsce mamy zaledwie ok. 5% zakupoholiczek i zakupoholików, to w Wielkiej Brytanii zjawisko to dotyka aż 15% populacji? Co jeszcze warto wiedzieć o zakupoholizmie? I czy zakupoholiczka może skończyć na tzw. dnie?

Zakupoholizm to nie jest dziwactwo! – trywializowanie problemu

Tak, zakupoholizm może prowadzić do demoralizacji. Zdarzały się przypadki, że osoba uzależniona od zakupów wpadała w takie długi, że nie była w stanie się z nich wyplątać, komornik zajmował mieszkanie i cała historia kończyła się bezdomnością. Jednak rzadko kto by się spodziewał takiego obrotu sprawy, gdyż sam problem zakupoholizmu jest często trywializowany i bagatelizowany. Wręcz traktowany jest czasami jako wymysł XXI wieku, jako dziwactwo. Dziwactwo wymyślone przez bogatych albo przez tzw. warszawkę, która nie ma większych problemów.

Choć rzeczywiście, problem zakupoholizmu został dostrzeżony stosunkowo niedawno i jest nazywany chorobą XXI wieku, podobnie zresztą jak inne uzależnienia behawioralne (uzależnienia od czynności), takie jak pracoholizm, seksoholizm, hazard czy internetoholizm. Zakupoholizm można też potraktować jako element konsumpcjonistycznego stylu życia. Można go również włożyć w szufladkę pod tytułem kobiece uzależnienia, bo zakupoholizm najczęściej dotyka kobiety, choć mężczyźni również nie są wolni od tego nałogu. Leczenie zakupoholizmu, tak jak leczenie alkoholizmu czy leczenie narkomanii czy wszelkie leczenie uzależnień jest bardzo ważne. Należy jak najwcześniej zdiagnozować problem i odwiedzić ośrodek odwykowy.

Kobieta narkomanka i zakupoholiczka

Badania mówią, że zakupoholizm najczęściej dotyka mieszkanki dużych miast. Mają one zazwyczaj od 30 do 35 lat. Lubią kupować kosmetyki, ubrania i książki. Problem coraz częściej dotyka też mężczyzn. Kupują oni najczęściej sprzęt elektroniczny i zegarki. Dlatego nazywa się ich kolekcjonerami albo gadżeciarzami. W nałóg zakupoholizmu często wpadają osoby, które niedawno podniosły swój status materialny i nagle mają dużo tzw. gotówki.

Najbardziej narażone na wpadnięcie w manię kupowania są osoby, które mają ogólną tendencję do uzależnień i które są już uzależnione od czegoś innego. Stąd na przykład uzależnić się od zakupów może kobieta narkomanka.

Czynnikami wpływającymi na rozwój nałogu są również nadążanie za trendami, uleganie modzie, niskie poczucie własnej wartości. Psycholodzy mówią też o tym, że kompulsywne zakupy wypełniają wewnętrzną pustkę pojawiającą się u ludzi, którzy doznali osamotnienia w dzieciństwie, zostali odrzuceni przez rodziców czy rówieśników. Którzy cierpią przez brak relacji z innymi ludźmi. Którzy czują się zepchnięci na margines.

Zakupy lepsze niż seks?

Zanim zakupoholiczka zostanie bezdomną to przechodzi przez kilka etapów rozwoju nałogu. Jednym z etapów jest wpadnięcie w tzw. błędne koło. Osoba uzależniona od zakupów dużo pracuje, aby potem pozwolić sobie na wielogodzinny maraton po centrach handlowych. W zasadzie powinno to obudzić jej czujność. Powinno obudzić czujność to, że żyje tylko chęcią odwiedzenia galerii i że zaniedbuje inne sfery życia.

Jednak nawet jeśli zapaliłaby się takiej osobie czerwona lampka to często nie ma ona (paradoksalnie) pieniędzy na terapeutę. Nie ma pieniędzy na leczenie. Zamiast odwiedzić zamknięty ośrodek leczenia uzależnień, woli spędzić czas na zakupach w galerii. Zakupy sprawiają, że staje się nienaturalnie pobudzona, dzięki wydzielającej się adrenalinie i hormonom szczęścia. Wielu zakupoholików mówi, że zakupy są dla nich czymś o wiele lepszym, o wiele bardziej ekscytującym niż seks.

Od uzależnienia do bezdomności

Od nałogu do bezdomności droga jest prosta. Zaczyna się od zaniedbywania obowiązków, co w konsekwencji prowadzi do utraty pracy. Trudno jest znaleźć kolejną pracę, gdyż wszystkie myśli pochłania nałóg. Zakupoholizm to jednak nałóg dosyć kosztowny, więc trzeba skądś wziąć pieniądze. Na nieszczęście istnieją karty kredytowe. Istnieje również możliwość zaciągnięcia kredytu. Istnieją też szybkie pożyczki internetowe, które można zaciągnąć dosłownie w kilka minut przez internet. Wystarczy kilka kliknięć. W ten sposób można dostać pożyczkę bez zbędnych formalności.

Potem zaciągamy kolejną pożyczkę, aby spłacić poprzednią. Potem nie możemy już zaciągać pożyczek, gdyż jesteśmy niewypłacalni. Nie płacimy rat i przychodzi czas, że do naszych drzwi puka komornik. Który wystawia nasze mieszkanie na licytacje. Oczywiście nie zawsze tak to wygląda, ale bywa, że zakupoholik czy zakupoholiczka zostają bezdomnymi. Z której to bezdomności trudno jest wyjść. Dlatego dobrze jest możliwie jak najwcześniej zdać sobie sprawę z problemu i wtedy, kiedy jeszcze stać nas na to odwiedzić dobry, specjalistyczny ośrodek terapii leczenia uzależnień.

+48 735 469 430 Niższa cena terapii